Genel Yayın Yönetmeni’nden…

Dilek Cesur

Sürekli değişim ve rekabetin egemen olduğu bir dünyada yaşamımızı sürdürmek zorundayız. Böyle bir ortamda, karşılaştığımız sorunlara çözüm yolları bulabilmek ancak yaratıcı düşüncenin geliştirilmesi ve yenileşim ile mümkün olabiliyor. Yenileşim, hayatın her alanında karşımıza çıkan ve insan yaşamının ve gelişiminin tüm yönlerinin temelini oluşturan bir olgu. Ancak bu olgu da geçmişten geleceğe dönüşüyor, değişiyor. Bu sayımızda bu konuyu mercek altına aldık ve kapağımızda da sanal gerçeklik ve robotlaşma konusuna dikkat çektik.

İlk sayfalarımızda Türkiye’de arka arkaya gerçekleşen inovasyon ve girişimcilikle ilgili organizasyonlara yer vererek bu konuda gündem olan konuları taşıdık sayfalarımıza.

 

Yine bu çerçevede geçtiğimiz Ağustos’ta devlet teşviği alarak kurulan AR-GE Merkezi ve Yeşim’in bu konuda yaptığı çalışmalar, aldığı ödüller ve içinde yer  aldığı organizasyonlar da sayfalarımızdaki yerlerini aldılar.

Fütürist ve İş-Gelecek Tasarımcısı Ufuk Tarhan yaptığımız röportajda “Gelecekte nano ve genetikten etkilenmeyen alan olmayacak. Bunların girişim alanlarında neleri etkileyeceğini iyi kestirenler daha başarılı olacak. Her şey dijitalleşecek. İş zekâsı, internet of things ya da M2M, V2V teknolojiler, bulut bilişimi, sosyal medya, 3D, hologram sistemler, giyilebilir teknolojiler gibi alanlardaki gelişmeleri iyi takip edip, ne kadar küçük olursa olsun girişimlerini bunlara göre şekillendirmeliler.” diyor.

Yine dergimize konuk olan Tasarımcı Zeynep Tosun ise “Meraklı ve araştırmacı bir kişiyim, gezdiğim gördüğüm her şeye karşı büyük bir merakım var, her gün yeni bir şey öğrenmezsem o gün benim için yavan oluyor. Kısacası her gün hayatımı yenilemeye çalışıyorum ve tabii ki bu koleksiyonlarıma da yansıyor. Yeni insanlar, yeni yemekler, yeni müzikler, yeni kültürler, yeni yerler…” diyerek yenilenmenin insan hayatındaki önemine dikkat çekiyor.

Ayrıca dış görünüşünden sahnesine, orkestrasından çizimlerine kadar her şeyini yenilikçi bir tarzla yapan Bursalı sanatçı Zeki Müren’i inovatif yönleriyle tanıdık bu sayımızda. Yaratıcılık deyince UNESCO yaratıcı şehirler ağına katılan şehirlerimize de yer vermeyi ihmal etmedik. Tasarım yönüyle İstanbul’u, gastronomi dalında Hatay’ı, zanaat ve halk sanatları dalında Kütahya’yı taşıdık sayfalarımıza.

Kendini sürekli yenileyen, Türkiye’nin tenisteki gururu Marsel İlhan ile de başarısının sırlarını ve sporla iç içe geçen hikayesini konuştuk. Kişisel gelişim sayfasında ise konumuz elbette yaratıcılıktı. Dr. Arzu Erdi yenilikçiliğin DNA’sında yaratıcılık olduğuna dikkat çekerek yaratıcı olmanın sırlarını paylaştı bizlerle…

Gerek Yeşim bünyesinde yaptıklarımız gerek bu alanda öne çıkan tüm çalışmalardan damıttıklarımızla; inovasyonu, yeni çağı ve teknoloji ile iç içe geçmiş fütüristik hayal dünyasını sayfalarımıza aktardık. Dileriz ki sizi başka bir dünyaya taşıyan bir sayı olmuştur bu sayımız.