Genel Yayın Yönetmeni’nden…

Dilek Cesur

Önce İnsan’ın 96. sayısında sizinle buluşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 100’üncü sayımıza çok az kaldı. Bu sayımızda firmamızın iş süreçlerinin tamamında dikkate aldığımız sürdürülebilirlik kavramına değindik. 2006 yılından bu yana imzacısı olduğumuz ve bu yıl dokuzuncusunu yayınladığımız Global Compact (Küresel İlkeler Sözleşmesi) ilerleme raporumuz başta olmak üzere; sosyal uygunluk çalışmalarımızda, sosyal sorumluluk projelerimizde ve tüm iş süreçlerimizde Önce İnsan felsefesiyle hareket ederek sürdürülebilirlik politikalarımızı oluşturmayı çok önemsiyoruz.

 

 

 

Çünkü geleceğimiz için sürdürülebilirlik bakış açısı ile hareket etmenin stratejik bir önemi olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle bu kavramı merkeze koymak ve dergi içeriğini bu eksende şekillendirmek istedik. Okurlarımızın daha önce de bu konuyla ilgili haber ve değerlendirmelerimizi eski sayılarımızda görmüş olmaları muhtemel. Ancak dergimizin bu yeni sayısındaki ana strateji, içeriği tamamen sürdürülebilirlik üzerine kurgulamak oldu.

Bu stratejiye uygun olarak derlediğimiz yazılarımız arasında Yeşim’in sürdürülebilirlik yolculuğu var. Firmamızdan son gelişmeleri de bulabileceğimiz sayfalarımız arasında son dönemde imza attığımız birbirinden değerli başarıları da sizlerle paylaşmak istedik. Yeşim Tekstil, İtibar Group bünyesinde faaliyet gösteren Türkiye İtibar Akademisi ve Yıldız Teknik Üniversitesi iş birliği ile gerçekleştirilen Bursa İtibar Endeksi (BİE) sonuçlarına göre, Bursa’nın tekstil alanında en itibarlı firması seçildi. Firmamız ayrıca uluslar arası geçerliliği olan Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası’na sahip olmaya hak kazanarak geleceğe yönelik global bir adım daha attı. Bu gelişme de bizleri fazlasıyla heyecanlandırdı. Bizleri heyecanlandıran bir başka konu da Uluslar arası pazarlarda rekabet gücünün arttırılması, rekabetçiliğin geliştirilebilmesi ve sektörün yurt içi ve yurt dışı faaliyetlerde birlikte hareket etmesi amacıyla Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKIB) tarafından geliştirilen Hazır Giyim ve Konfeksiyon Sektöründe Endüstri 4.0 Entegrasyonu Projesi’ne katılmamız oldu.

Çeşitli eğitim programlarıyla firma çalışanlarının mesleki ve kişisel gelişimine destek olmak adına yola çıkan Yeşim Akademi’nin de geçtiğimiz aylarda firma bünyesinde hayata geçirildiğine tanık olduk. Akademinin açılış kurdelesini Yeşim Tekstil CEO’su Şenol Şankaya ile birlikte Yeşim Tekstil yöneticileri ve Nike’ın üst düzey yetkilileri birlikte kesti. Yeşim Tekstil çalışanlarımızla da fabrika alanı içinde sosyal sorumluluk projesi olarak kurguladığımız bahar şenliğinde bir araya geldik. Şenlikten elde ettiğimiz gelir ile Şükrü Şankaya Panayır İlkokulu’nun konferans salonu yenilendi.

Dergimizde ayrıca Sürdürülebilirlik Danışmanı Dilek Bil’in “Sürdürülebilir moda ve tekstil endüstrisi” başlıklı keyifli yazısını ve İstanbul’da moda rüzgarı estiren Mercedes-Benz Fashion Week haberini de okuyabilirsiniz. Yazıların arasında 3-4 Ekim tarihleri arasında Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği’nin ev sahipliğinde 11’incisi düzenlenecek ve bu yıl da moda dünyasının nabzını tutmayı hedefleyen İstanbul Moda Konferansı’nın programı da görebilirsiniz. Program kapsamında Yeşim Tekstil’deki sürdürülebilirlik örnekleri ile ilgili benim de bir sunumum olacak.

Dergimizin sayfaları arasında tasarımcı Hatice Gökçe ile birlikte modada sürdürülebilirlik üzerine keyifli bir söyleşi yapma fırsatı da bulduk. Yeşim Akademi Yöneticimiz Özlem Şenkoyuncu da Yeşim Kreşimizin insan dokunan 30 yıllık geçmişi ile ilgili içten ve samimi bir pencere araladı.

Yine bu sayımızda dünyamızın sürdürülebilirliği ve yaşamımız için çok büyük önemi olan yaşam kaynağımız suyun hayatımızdaki ve düşüncelerimizdeki yerini araştırdık sizler için.

Kısacası, büyük bir özenle hazırladığımız dergimizin yeni sayısında bir kez daha sizlerle birlikteyiz. Keyifli okumalar diliyoruz…