Şenol Şankaya’dan…

2018 yılının ilk iki ayını tamamladık bile… 2017 yılı Yeşim Tekstil olarak 2021 hedeflerimiz doğrultusunda somut ve kalıcı adımlar attığımız bir yıl oldu. Türkiye’de hazır giyim sektörü yüzde 3,5-4 büyürken Yeşim Tekstil olarak yüzde 20’ye yakın büyüme kaydettik. Bu başarımızdan dolayı bu yıl Türkiye’nin birçok önemli kurumunun yaptığı araştırmada ekonomiye yarattığımız katma değerden dolayı dereceler aldık, ödüllendirildik.

2017 yılında ihracatımızla ülke ekonomisine yaptığımız katkıların dışında üzerinde emek verdiğimiz birçok konuda da yeni başarılara imza attık. Bursa Sanayici ve İş Adamları Derneği’nden (BUSİAD) aldığımız Yenileşim ve Yaratıcılık Yarışması’ndaki Strateji Ödülü’nün yanı sıra Marketing Türkiye’den aldığımız Kente Değer Katan Marka Ödülü ve yine Türkiye’de lojistiğe değer katan firmalara verilen Atlas Lojistik Ödülü bizleri daha ileriye gitmek için motive etti.

Ayrıca yine kadın çalışmaları konusunda bu yıl 5. yılını kutladığımız Kelebeğin Dünyası projemizle TÜSİAD ve BM Global Compact’ın sürdürülebilirlik konusunda yaptığı çalışmada seçilen 5 sürdürülebilirlik hikayesinden biri olmamız ve bunu iş dünyasına sunmamız da bu yıl adına önemli gelişmelerden biriydi. Bu yıl ayrıca Birleşmiş Milletler Global Compact Kadının Güçlenmesi Çalışma Grubu’nda yaptığımız Eş Başkanlık göreviyle tüm Türkiye’de kadın konusunda yapılan çalışmalara liderlik etmekten ve bu çalışmalara yön vermekten dolayı büyük mutluluk duyduk. Diğer yandan 20 yıldan bu yana hiç ara vermeden yayım hayatına devam eden dergimiz Önce İnsan da bizim Yeşim Tekstil olarak sürdürülebilir çalışmalara imza attığımızın en güzel göstergesi oldu.

Özellikle 2018 Yeşim Tekstil için özel bir yıl olacak. Bu yıl 200’den fazla çocuğumuzun olduğu kreşimizin 30. yılını, Yeşim Tekstil’in ise 35. yılını kutluyoruz. 2018’de özellikle 2006 yılında temellerini attığımız Yalın Yönetim ve Üretim’le ilgili birçok yeni çalışmaya odaklanacağız. Özellikle hızımızı siz müşterilerimizin stratejileri ile hizalayarak kontrollü olarak arttırmak ve bunu yaparken de kaliteden ödün vermeden hatasız üretmek 2018 yılındaki en önemli hedefimiz olacak.

Yine bu yıl inovasyon ve yenileşim konusundaki çalışmalarımız daha da hız kazanacak. Bursa Valiliği AB Proje ve Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezi ile inovasyon konusunda imzaladığımız iş birliği protokolü ile bu alanda kamu ve özel sektör birlikteliği olarak bir ilki gerçekleştirdik. İmzaladığımız bu protokolle inovasyon kültürünü hem firmamızda hem de Bursa’da yaygınlaştırmak için bu konuya liderlik etmek istiyoruz.

Yeşim Tekstil olarak inovasyona büyük önem veriyoruz ve firmamızla ilgili yol haritamızı oluştururken bu noktadan hareket ediyoruz. Çünkü yenilikten uzak kalan şirketlerin dünyadaki rekabet koşulları ile mücadele etmeleri mümkün değil. Sürdürülebilir bir gelişme ve başarı hedefleyen kurumlar mutlaka yeni, farklı projeler üreterek inovatif olmak zorundalar. Bu nedenle tüm stratejilerimize yenilikçilik kültürünü entegre ediyoruz ve bu doğrultuda bu yıl da çalışmalarımıza sistematik olarak devam edeceğiz.

Fark yaratacağınız, yaratıcılık ve yenilikçilik dolu günler dilerim…