İnovasyona yakın plan

“Yatak odamıza kadar giren robotlar dost mu düşman mı?”, “İnsan-Robot ilişkisindeki etik sınır” gibi ilgi uyandıran birçok konu; Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası’nda konuşuldu. Uzmanların ve önemli şirket temsilcilerinin katıldığı organizasyondaki yerini alan Yeşim Tekstil, AR-GE Merkezi ile inovasyon kavramına yakın plan baktı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) bu yıl altıncısını düzenlediği Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası, 6-9 Aralık tarihleri arasında ICC-İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Yenilikçi yaklaşımların gündemin ana maddesini oluşturduğu etkinlikler zincirine Yeşim Tekstil de AR-GE Merkezi ile katılım gösterdi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda 2012 yılından bu yana düzenlediği Türkiye İnovasyon Haftası, bu yıl girişimcilik ruhunu da kapsadı. Yeni adıyla Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası olarak düzenlenen etkinlik, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin ev sahipliğinde gerçekleşti.

Türkiye’de inovasyon kültürünün yaygınlaşmasında büyük rol oynayan etkinlikte, dört gün boyunca yerli ve yabancı 201 konuk; 19 konferans ve 36 panelde konuşma yaptı. Hayatımızı kolaylaştırıyorlar mı, yoksa ele mi geçiriyorlar? Etkinlik kapsamında Türkiye’ye gelen robot bilimci Profesör Noel Sharkey, robotla-insan arasındaki ilişkiyi ve yapay zekanın yaratabileceği problemleri anlattı. Oyuncak askerlerden öldüren robotlara geçişi anlattığı konuşmasıyla yapay zeka ve robotlar konusundaki tehditlere dikkat çeken Sharkey, barışçıl robotlar üretilmesi konusunda çalışmalar yapıyor ve robotlar ile insanlar arasındaki etik sınırları inceliyor. Robotların ve yapay zekanın insan yaşamının her alanına girdiği şu günlerde, yardımcı direktörlüğünü yaptığı Responsible Robotics’in robotlarla cinsellik üzerine yaptığı anket çalışması ise robotlarla insan arasındaki etkileşimin hangi boyuta geldiğinin bir göstergesi.

İnovatif çalışmaların Yeşim yüzü Yeşim Tekstil AR-GE Merkezi Proje Uzmanı Murat Güzel, Yeşim Tekstil Kurumsal İletişim Uzmanı Seda Tezcan’ın ve Yeşim Tekstil Kurumsal İletişim Sorumlusu Gizem İskeçeli’nin katıldığı etkinlikte Yeşim Tekstil’deki inovatif çalışmalar anlatıldı.

Yeşim Tekstil AR-GE Merkezi kapsamında yapılan çalışmalardan en çok beğenilenler TÜBİTAK çalışmaları, giyilebilir teknoloji ile koku salınımı uzatılmış ev tekstil kumaşları oldu. Bu çalışmalardan giyilebilir teknoloji ve koku salınımı uzatılmış ev tekstil kumaş proje çalışmalarında birçok ortaklık teklifi alındı. Yine Yeşim AR-GE Merkezi bünyesinde geliştirilen su geçirmezlik ve hava kumaşları ziyaretçiler tarafından da denendikten sonra olumlu yorumlar alındı. Salınımı uzatılmış ev tekstil kumaş projesi kapsamında fuara gelen diğer firmalar tarafından ortaklık teklifleri alındı. Standa gelen profesyonel sporcuların performans kumaşları hakkındaki yorumları alınarak literatür çalışma basamağında olan giyilebilir teknoloji projesinin çerçevesi genişletildi. İntihar artışlarında sosyal medya etkisi Twitter İnovasyon Müdürü Claire Diaz Ortiz, Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası’na konuk oldu ve şunları söyledi: “Twitter için 2008 yılı yaz dönemi dönüm noktası oldu. Moldova’da yaz dönemindeki öğrenci eylemleri, Twitter üzerinden organize olunması nedeniyle önem taşıyor.

Yine Haiti depreminde bölgeye yardım için kullanıldı. US Airways uçak 2010 yılında Hudson Nehri’ne düştüğünde, bir Twitter kullanıcısının uçağı suda gösteren tweeti, dünyadaki bütün gazetelerde kullanıldı. O güne kadar vatandaş gazeteciliğini hiç görmemiştik.”

Bu yıl sosyal medyanın depresyona sebep olduğunu keşfettiklerinin altını çizen Ortiz, “Bu bir gerçek. Son dönemde ABD’de gençlerde inanılmaz bir intihar oranı artışı var, iki katına çıktı. İntihar eden kızlara bakıldığında, sosyal medyayı kullanma oranları eskiden yüzde 50 iken son dönemde bu oran yüzde 85’e çıkmış durumda. Bazen ben bile başkasının bir paylaşımı nedeniyle üzülüyorum. Z nesli ise tamamen sosyal medya ile yetişiyor. Dolayısıyla sosyal medyanın depresyona yol açması gerçek bir problem teşkil ediyor.” dedi. Twitter’ın iyilik için ve dünyanın iyiye doğru değişimi için kullanılmasını arzu ettiğini vurgulayan Ortiz, “Sosyal medya iyilik yapmak için bir araç. Zor zamanlardan geçiyoruz. İnanıyorum, iyilik ve doğruluk sosyal medya ile yükselecek” dedi. Çarpıcı inovasyon istatistikleri Dünyada inovasyonun hızını gösteren istatistikler paylaşan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Dev teknoloji firmaları bilim kurgu yazarlarına hayallerini dinlemek için para ödüyor. Hayal gücü ve yenilikçi fikirler, şirketlerin, ülkelerin kaderini tayin ediyor. Bu yüzyılda güç, inovatif ve girişimci fikirlerden besleniyor. Telefonun 100 milyon müşteriye ulaşması 75 yıl alırken, Iphone’un 3,5 yıl, Whatsapp’ın iki yıldan az sürdü. Kısaca, dünya süratle önemli bir değişim ve dönüşümden geçiyor. Bunu yakalamak için canla başla çalışıyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılında ekonomiye AR-GE, İnovasyon, Tasarım, Markalaşma ve Girişimcilik parametrelerinin yön vermesi gerekli. Gençler; kendinize güvenin, merak edin, çalışın, deneyin. Asla pes etmeyin. Thomas Edison, öğretmenleri tarafından ‘zihinsel engelli’ olarak değerlendirildi. ‘Diğer öğrencilerle eğitim görmesi mümkün değil’ diye okuldan eve gönderilmişti. Ama o pes etmedi. Merakı, öğrenme isteği, onu dünyanın en büyük mucitlerinden birisi yaptı” dedi. “Gençlere gelecek yıl çıtayı yükseltmeleri için teşvik verelim” Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası’na Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ve TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız ile birlikte çok sayıda ihracatçı, firma temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, “2018 bütçemizde gençler, teknoloji, inovasyon ve girişimcilik için ciddi yatırımlar yapacağız. Bu gençlerin önünü açmamız lazım. TİM Başkanımızı bu konuda birlikte çalışmaya davet ediyorum. 7. Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası’nda gençlerimize çıtayı yükseltmeleri için teşvik verelim. Sadece sporda değil, inovasyonda, bilimde ve teknolojide de şampiyonlar yetiştireceğiz. Gençlerin önünü birlikte açacağız. Gençler; sizin de özgüveniniz olmalı. 1.000’e yaklaşan AR-GE Merkezi, 200’e doğru giden tasarım merkezi açıyorsak, gençler size de sadece altın bileziğiniz olacak bilgi, kabiliyet, birlikte çalışma ve başarma ihtiyacı kalıyor. Bunlar varsa inovasyon ve marka ekosistemi var demektir. Çok kısa zamanda inanıyorum ki sizlerin arasından global marka çıkaranlar olacak” dedi.