Yeşim gönül elçileri

Yeşim Tekstil bir taraftan üretirken bir taraftan da sosyal uygunluk koşullarını yerine getirerek “gönüllülük” esasıyla sosyal sorumluluk projelerine imza atmayı sürdürüyor. Firmanın insana dokunma şansı bulduğu sosyal sorumluluk projelerindeki öncelikli konuları; çalışanlar, çevre, eğitim ve spor olarak öne çıkmakta. Bu anlamlı yolculukta desteğini hiçbir zaman esirgemeyen ve sergilediği güç birliği ile her türlü engeli aşmayı bilen Yeşim gönüllüleri, geçmişte olduğu gibi gelecekte de firmanın temel ilkesi olan Önce İnsan ilkesi doğrultusunda çalışmalarını sürdürecek.

350 gönüllüden 2000 saat

Yeşim Tekstil, çalışanlarının kişisel gelişimlerine katkı sağlamak ve sosyal hayatlarını renklendirmek adına çeşitli aktivite kulüpleri de hayata geçirmiş durumda. Söz konusu kulüplerde Yeşim çalışanları gönüllü olarak yer alarak, çeşitli etkinlikler ve organizasyonlar düzenliyor.

Çevre ve Sosyal Sorumluluk Kulübü önderliğinde çalışanların katıldığı birçok sosyal gönüllülük çalışması var. Bunların en önemlilerinden biri de hiç kuşkusuz bu kulüp liderliğinde 2 yıldır organize edilen “İyilik yap, fark yarat” etkinliği. Bu etkinlikte Yeşimli gönüllüler kermes düzenleyerek elde ettikleri geliri her yıl başka bir okulun ihtiyacını karşılamak için bağışlıyor. Yapılan tüm sosyal sorumluluk çalışmaları değerlendirildiğinde 2018 yılında yaklaşık 350 gönüllünün 2000 saatlik gönüllülük çalışması gerçekleştirdiği istatistiğine ulaşılıyor.

Türk Eğitim Vakfı ile eğitime destek

Yeşim Tekstil, maddi durumu yeterli olmayan başarılı gençlerin eğitimine Şükrü Şankaya anısına oluşturulmuş “TEV Şükrü Şankaya Eğitim Bursu Fonu” aracılığı ile destek olmaya devam ediyor. 2006 yılından bu yana devam TEV-Yeşim iş birliğiyle “TEV Mutlu Gün Çiçekleri” kampanyasına verilen destek ve gönüllü çalışanlar tarafından yapılan farklı bağış organizasyonlarıyla da fona katkı sağlanıyor.

Dilekler gerçek oluyor

‘‘Dilek Ağacı’’ projesi kapsamında her yıl geleneksel olarak Yeşim gönül elçilerinin aldığı hediyeler lösemili çocuklara ulaştırılmak üzere LÖSEV’e bağışlanıyor. Yeşim gönüllüleri her yıl, 100’den fazla hediye toplayarak LÖSEV çatısı altında tedavi gören çocukların mutluluğuna ortak oluyor. Alınan tüm hediyeler LÖSEV tarafından düzenlenen yılbaşı eğlencesinde çocuklara dağıtıldığı gibi, lösemi hastası çocukların evlerine ve hastane odalarına da ulaştırılıyor.

Yeşim Koşu Takımı

2017 yılında Yeşim Tekstil Üretim Direktörü Kerim Bayram’la başlayan koşu mücadelesi, geçtiğimiz yıl Yeşim Koşu Takımının kurulmasıyla devam etti. 22 Yeşimli gönüllüden oluşan Yeşim Koşu Takımı, Vodafone 40. İstanbul Maratonu’nda Türk Eğitim Vakfı (TEV)-Şükrü Şankaya Eğitim Fonu “Eğitimli kızlar mutlu yarınlar” projesi için koştu. Yeşim, çalışanlarının ve tüm paydaşlarının bağışlarıyla tam 215 üniversiteli genç kızın eğitim harcamalarını üstlendi. Yeşim bu yıl gerçekleşecek İstanbul Maratonu’nda da üniversiteli kızların eğitimi için koşmayı hedefliyor.

Yeşim’de engeller ortadan kalkıyor

Yeşim Tekstil Konfeksiyon Departmanı gönüllüleri geçtiğimiz yıl yaptıkları çalışmayla engelleri ortadan kaldırdı. Firmadaki işitme engelli çalışanlarımızla iletişim kurabilmek adına 2018 – 2019 yılında verilen toplam 4428 saatlik işaret dili eğitimine katılan 86 gönüllü çalışan, MEB onaylı işaret dili sertifikası almaya hak kazandı.

Kızılay Kan Bağışı Kampanyası

Yeşim gönüllüleri geçtiğimiz yıllarda düzenli olarak kan vererek, ihtiyaç sahiplerine umut oldu. 2019 yılı mart ayında Yeşim Tekstil Konfeksiyon Departmanı liderliğinde, Yeşim Çevre ve Sosyal Sorumluluk Kulübü’nün organize ettiği kan bağışı kampanyasının ardından eylül – ekim döneminde yeniden kan bağışı kampanyası düzenlenmesi planlanıyor.