Yolculuğun, yola çıktığında,

Arkadaşın varsa keyiflidir...
Hayallerin varsa renklidir... 
Hazırlıklıysan kolaydır...
Hedeflerin varsa başarılıdır...

Biz de yıllar önce "Önce İnsan" diyerek yola çıktığımızda, bu yolculukta karşılaştıklarımızla arkadaş olduk, keyif aldık. Hayaller kurduk, dergimizi renklendirdik. Her türlü koşula hazırlıklıydık, yılmadık zoru kolay yaptık. Hedeflerimiz doğrultusunda sürekli yol aldık ve bugün binlerce kişi tarafından keyifle okunan bir dergi olmayı BAŞARDIK.

Yayın hayatına başladığmız ilk günden bu yana insanı, hoşgörüyü ve pozitif duyguları pusula yaptık kendimize. Büyük düşünürümüz Mevlana'nın da dediği gibi, "Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguları paylaşanlar anlaşabilir." İşte biz de bu yüzden, daima duyguları aldık yayın politikamızın odağına. Dergimiz aracılığı ile insandan insana köprü olmayı ve duyguları aktarmayı istedik hep... Hedefimiz bir yandan Yeşim Tekstil'in kurum kültürü olan Önce İnsan anlayışını tüm hedef kitlelerine ulaştırmak, diğer yandan da insanın iç dünyasını, insanlar arası iletişimi, sevgiyi ve hoşgörüyü işleyerek, okuyucularını sımsıcak, farklı bir kurum dergisi ile buluşturmaktı.

Ünlü işadamları, sanatçılar ve politikacılar, "Önce İnsan" penceresinden gülümsediler derginin okuyucularına... İstedik ki onları basında tanıdığımız özelliklerinden çok, insana dair farklı yönleriyle tanıtalım. Ne 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel siyaset konuştu bu dergide, ne Müjdat Gezen son oyununu anlattı, ne de son albümünü konuştuk Mercan Dede ile. Konu her zaman güncel, konuklarsa bizim bildiğimizden farklıydı bu dergide. Önce insandı konuşulan, masaya yatırılan. Ne yazıldıysa insan için, konuşulanlar insana dairdi her zaman...

"Önce İnsan" dergisi, insan sevgisine tutunarak yürüdüğü yollarda, yanına binlerce kişiyi de katarak büyüdü, gelişti, serpildi. Bugün her sayımız, kurum kültürümüzün temelini oluşturan "Önce İnsan" prensibini, hedef kitlemizle buluşturmada en önemli iletişim araçlarımızdan biri oldu. Dergi ve gazetemizle aynı zamanda Yeşim ile ilgili son gelişmeleri, sektör sorunlarını, çevre ve sosyal sorumlulukla ilgili çalışmaları okuyucularımıza ulaştırıyoruz. Bunu yaparken firmamızın iş hedeflerine ulaşmasında da önemli bir görev üstlenmiş oluyoruz.

Her geçen yıl daha da iyiye gidiyoruz. Ama her zaman iyinin de iyisi olduğunu biliyor, gelişmenin sürekli bir yolculuk olduğunu unutmuyoruz. Önce insan dergi ve gazetesinin değişim yolculuğu, bundan sonra da yeni limanlara da yelken açarak devam edecek... Temel felsefesi olan insan sevgisi ve hoşgörüsü "Önce İnsan" adıyla daha nice yıllar kendini sürekli yenileyerek, geliştirerek, okuyucularıyla buluşmayı sürdürecek.

Dilek Cesur
Genel Yayın Müdürü


Nike, Zara, Tommy Hilfiger, Burberry, Esprit gibi dünyanın birçok ünlü markasına üretim yapan Yeşim Tekstil’in 20 yılı aşkın süredir yayınladığı "Önce İnsan Dergisi", adını firma prensibi ve sloganı olan "Önce İnsan" kelimelerinden alıyor. Bu sloganın ise geçmişe dayanan bir hikayesi var:

Yeşim Tekstil'in kurucularından merhum Şükrü Şankaya'nın babasının iş hayatına atılırken oğluna verdiği "Senin yanında çalışanların insan olduğunu ve onlara iyi davranmanın senin sorumluluğun olduğunu hiçbir zaman unutma" öğüdü, Yeşim Tekstil'de "Önce İnsan" anlayışının temelini oluşturmuştur. Şükrü Şankaya ve oğlu Şenol Şankaya da bu anlayışı, iş hayatları boyunca devam ettirmişler ve kendilerine ilke edinmişlerdir.

Yeşim Tekstil'in kurum kültürünün temelini oluşturan bu prensibi yaygınlaştırmak amacıyla bugüne kadar firma içinde ve dışında birçok çalışma yapıldı. İşte bu çalışmalar doğrultusunda, kurum içi iletişimi sağlamak amacıyla 1997'de yayın hayatına başlayan dergiye de "Önce İnsan" ismi verilerek, sloganın önce tüm Yeşim çalışanlarına, sonra da topluma yayılması hedeflendi.

İlk yıllarda kurum içi iletişimi sağlamak ve sektörel gelişmelerden çalışanlarını haberdar etmek amacıyla yayın hayatına başlayan dergi, zamanla tekstil sektörünün ve gündemin takipçisi olarak, geniş kitleler tarafından beğeniyle okunan ve takip edilen aktüel, sektörel bir dergi haline geldi.

Tekstil ve hazır giyim sektörünün sorunlarının yanı sıra kent, ülke ve dünya sorunlarını da ele alan dergi, şimdiye kadar depremden küresel ısınmaya, kadına karşı şiddetten, teröre kadar pek çok toplumsal ve çevresel konuyu kapağına taşıdı.