1997
Önce İnsan, kurum içinde iletişimi sağlamak, firmayla ilgili haberleri, gelişmeleri çalışanlara aktarmak, iç iletişime yönelik organizasyonların etkinliğini artırmak ve motivasyonu sağlamak amacıyla iki aylık periyotta 5 bin adet basılmaya başlandı. İçerik Kurumsal İletişim Departmanı öncülüğünde firmadaki farklı departmanlardan kişilerin katıldığı bir yayın kurulu tarafından hazırlanıyordu.

1997-2002
İlk yıllarda kurum içi iletişimi sağlamaya ve kurum kültürünü yerleştirmeye odaklanan dergide, özellikle mavi yakalı çalışanların okumasını artırabilmek için mizampajında bol fotoğraf, az yazı ve renkli sayfalar öne çıktı.

2000
Yaptırılan okuyucu anketi sonuçlarına göre, dergi içeriği beklentiler doğrultusunda yenilendi.

2002-2007
2002 yılında 5. yıl dönümünü törenle kutlayan dergi, mizampajı, logosu ve ölçüsünü değiştirip, sayfa sayısını artırdı. Acemilik devresini atlatan ve kurumsal kimliğini oturtmaya başlayan dergimiz, kurum haberlerinin yanı sıra, sektörel haberleri de içeren, gündeme ışık tutan bir dergi formatına bürünmeye başladı. Dergimiz bu dönemde firmanın vermek istediği mesajları aktaracağı yayın mecrası olarak da görülerek kurum mesajlarını iletmek üzere dış hedef kitlemize de dağıtılmaya başlanmıştır.Dergi basım adedi 5 binden 12 bine çıkarılarak basın ve kamuoyu dergi aracılığıyla firma ile ilgili bilgilendirilmiştir. Bu dönemden itibaren dergiye Yeşim’in kurumsal itibarını sağlamak ve güçlendirmek misyonu da yüklenmiştir. Yeşim’in modern, dinamik ve insancıl yapısı, dergi aracılığı ile hedef kitlelerine anlatılmaya başlanmıştır.

2003
Önce İnsan’ın patenti alınarak profesyonelleşme anlamında ilk adımlar atılmıştır.

2004
Bu yıldan itibaren derginin bütçesine katkı sağlamak amacıyla reklam alınmaya başlanmıştır. Reklamlar derginin bütçesine katkı sağlamasının yanı sıra, farklı kurum ve kuruluşların kendilerini tanıtmaları ve anlatmaları için de yeni bir mecra yaratmış oldu. Özellikle tedarikçi firmalarımız, derginin dağıtım ağı sayesinde reklamların iş sonuçlarına önemli katkı sağladığını belirterek, yıllık anlaşma yapmayı tercih etmişlerdir.

2005
Dergimiz iç ve dış mesajı karıştırmamak adına, gazete ve dergi olmak üzere, iki ayrı yayın olarak çıkmaya başlamıştır. Artık kurumumuz çalışanlarını ilgilendiren konu ve konuklar, onlara özel format ve içerikte ayrı bir yayında yer almaya başlamıştır. Önce İnsan, iç ve dış yayın olmak üzere, her ikisi de 3 aylık periyotta yayınlanmış, böylece Yeşimlilere her 1.5 ayda yeni bir yayın ulaştırılmıştır.

2007 – 2012
İlk günden itibaren hep bir önceki sayıyı aşmak ve daha güzel bir dergi hazırlayabilmek mantığıyla yayınlanan dergimiz, belli periyotlarda da kendi dinamiğini yansıtmak için değişime uğradı. Bu kapsamda dergimizin görsel kimliği, 10. yıldönümü nedeniyle tekrar yenilendi.

Sayfa ölçüsü, logosu ve iç mizanpajı değişen dergimiz, artık çok daha profesyonel görünümüyle dikkat çekiyor. Yine bu dönemden itibaren dergide kullanılan fotoğraflar da profesyonel bir fotoğrafçıyla çalışılarak büyük bir titizlikle seçildi.

Derginin içeriğinde yer alan haberler ve röportajlar da birebir konuyla ilgili kişilerle görüşülerek detaylı araştırmalarla piyasada belli periyotlarda çıkan ekonomi ve aktüel dergilerin titizliğinde eskiye göre daha detaylı bir çalışmayla hazırlandı. Dergide kendi konuları ile ilgili yazdıkları makaleler ve haberlerle konuk yazarlar yer almaya başladı.

Kısacası dergimiz 10. yılından itibaren kendini bir kurum dergisi olarak değil sektörel bir dergi olarak konumlandırmaya başladı.

Dergimize konuk oldular…

Derginin aktüel sayfaları dış hedef kitleye yönelik olarak hazırlanmaya başlandığı günden itibaren, ünlü konukları da
sayfalarında ağırlamaya başladı. Dergiye Süleyman Demirel, Kemal Derviş, Nimet Çubukçu, Hülya Koçyiğit, Hülya Avşar, Atıl Kutoğlu, Dilek Hanif, Müjdat Gezen, Demet Akbağ, Betül Mardin, Mercan Dede, Neriman Uğur, Sunay Akın,Yankı Yazgan, Gülben Ergen, Buket Uzuner, Kürşat Başar, Ezra-Tuba Çetin…gibi herkes tarafından tanınan ve merak edilen pek çok kişi konuk oldu.

2012 – 2017

Dergimizin 15. yılını tamamlamasıyla birlikte içeriğimiz daha çok konuyu barındırmaya başladı. Sürdürülebilirlikten toplumsal cinsiyet eşitliğine, kişisel gelişimden gezi önerilerine kadar geniş bir içeriğe sahip dergimiz bu çok yönlülüğüyle kendine ve okurlarına daha çok değer kattı. 2017 yılına geldiğimizde artık dergimizin 20. yılını kutluyoruz. Biliyoruz ki 20 yıldır yayın hayatına devam etmeyi başaran sayılı dergilerden olan Önce İnsan çizdiği yolda daha da başarıyla ilerleyecek ve okurlarının hayatlarına dokunmaya devam edecek.

Önce İnsan Online

2012 yılında basılı olarak 7500 kişiye dağıtılan, e-mail ortamında yaklaşık 5000 kişiye ulaştırılan dergimizin, web ortamına da taşınarak, yüz binlerce kişiye ulaşması hedeflenmişti.

Böylece Önce İnsan web sayfası www.onceinsan.com.tr adresinde yayın hayatına başlamıştı. Dergimizin 20. yılında ise www.onceinsan.com.tr web sayfası yenilendi ve değerli Önce İnsan okurlarına sunuldu. Bu web sayfasından eski dergilere ulaşabilir, sizden gelenleri takip edebilir ve pek çok farklı konuyu farklı yazılar üzerinden takip edebilirsiniz.