Başarılarla dolu bir yıl…

Kurulduğundan bu yana birçok alanda önemli başarılara imza atan ve çeşitli platformlar tarafından ödüllendirilen Yeşim, bu çizgisini 2021 yılında da sürdürerek, sektörünün gururu olmaya devam etti.

Fortune Türkiye tarafından belirlenen ve 500 firmanın değerlendirildiği araştırmada Yeşim Satış Mağazaları ve Tekstil Fab. AŞ (YSM) genel sıralamada 11 sıra yükselerek 205. sırada yer aldı. YSM ayrıca hazır, iç ve spor giyim sektörü listesine 3. sıradan girerken, 22 firmanın yer aldığı Bursa merkezli firmalar sıralamasında da 5. sırada kendine yer buldu.

Almaxtex Tekstil Sanayi ve Ticaret AŞ, 1.395.759.928 TL’lik üretimden net satışı ile İstanbul Sanayi Odası’nın (ISO) açıkladığı 2020 yılı Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu araştırmasında 198. sırada kendine yer buldu.

Capital Dergisi tarafından gerçekleştirilen “Capital 500 araştırmasında” Yeşim Satış Mağazaları listenin 294. sırasında yer aldı. Yeşim Grup firmalarından Almaxtex Tekstil Sanayi ve Ticaret AŞ de aynı listede kendine 364. sırada yer buldu. Almaxtex Tekstil ayrıca dergi tarafından hazırlanan “Kadın Dostu 100 Şirket” araştırmasında da 44. sırada kendine yer buldu.

TİM’in açıkladığı 2020 Yılı Türkiye’nin İlk 1000 İhracatçı Firması araştırmasında Yeşim Satış Mağazaları ve Tekstil Fabrikaları A.Ş. (YSM) gerçekleştirdiği 236 milyon 157 bin 253 dolarlık ihracat değeriyle listede 56. sırada kendine yer buldu ve bir önceki yıla göre 2 sıra yükselmiş oldu. YSM, 2020 yılı Hazırgiyim ve Konfeksiyon sektörü sıralamasında da 7. sırada yer alarak ilk 10’a girme başarısını gösterdi.

Pandemi koşullarına rağmen üretim ve ihracattaki özverili performansıyla ülke ekonomisine katkı sağlayan firmalardan olan Yeşim Satış Mağazaları AŞ, UHKİB tarafından Platin İhracat Ödülüne layık görüldü. Ödül, UHKİB Yönetim Kurulu Başkanı Nüvit Gündemir tarafından Yeşim Grup CEO’su Şenol Şankaya’ya takdim edildi. Yeşim Satış Mağazaları AŞ ayrıca UTİB tarafından düzenlenen ve 2020 yılının en başarılı ihracatçı firmalarının belirlendiği İpek Böceği İhracat Ödülleri kapsamında Platin kategoride ödül almaya hak kazandı. Çevrimiçi ortamda düzenlenen program kapsamında YSM’nin ödülü Yeşim Grup CEO’su Şenol Şankaya’ya takdim edildi.

Ekonomist Dergisi’nin düzenlediği Anadolu’nun En Büyük 500 Şirketi Araştırması’nda Almaxtex Tekstil “Anadolu’nun En Hızlı Büyüyen 5 Şirketi” kategorisinde ikinci olma başarısını gösterirken, Yeşim de “Anadolu 500 Kadın Dostu” firma arasında üçüncü oldu.

Almaxtex Tekstil, ekonomi ve iş dünyası portalı Turkishtime tarafından bu yıl sekizincisi gerçekleştirilen “Ar-Ge 250, Türkiye’nin En Çok Ar-Ge Harcaması Yapan Şirketleri” araştırmasına göre 2020 yılında en fazla Ar-Ge harcaması yapan ilk 100 şirket arasına girdi. Araştırmada Almaxtex Tekstil ve Sanayi Ticaret AŞ, 29.387.454 TL’lik Ar-Ge harcaması ile genel sıralamada 59. sırada yer alırken, bir önceki yıla göre 14 sıra yükselmiş oldu.

Capital Dergisi tarafından gerçekleştirilen “Yurt Dışında Kurulu En Büyük 50 Türk Şirketi” 2020 yılı araştırmasına göre Yeşim Grup şirketlerinden biri olarak Mısır’da faaliyet gösteren Jade Textile, 2020 yılında gerçekleştirdiği 96 milyon dolarlık ciro ile birinci listede 37. sırada yer aldı.

Aynı araştırma kapsamında Yeşim Grup şirketlerinden biri olarak Moldova’da faaliyetlerine devam eden Asena Tekstil de 2020 yılında gerçekleştirdiği 39 milyon dolarlık ciro ile ikinci listenin 5. sırasında kendine yer buldu.

BTSO tarafından hazırlanan “Bursa’nın 250 Büyük Firması – 2020” araştırmasında Yeşim Grup iki şirketle yer aldı. Yeşim Satış Mağazaları ve Tekstil Fabrikaları AŞ (YSM) bir önceki yıla göre 3 basamak yükselerek genel sıralamada 13’üncü olurken, Almaxtex Tekstil Sanayi ve Ticaret AŞ de 2 basamak yükselerek 22’nci sırada yer aldı. YSM hazır giyim sektöründe zirvede yer alırken, ihracat kategorisinde de 5’inci sıradaki yerini koruyarak sektörünün parlayan yıldızı olmayı sürdürdü. Almaxtex ise sektörel sıralamada tekstil kategorisinde 2’nci sırada kendine yer bulurken ihracat kategorisinde ise 8’inci sırada yer aldı.

Ekonomist Dergisi’nin 2020 yılı “Anadolu’nun En Büyük 500 Şirketi” sıralamasında Yeşim Satış Mağazaları genel listede 61. sırada yer alırken, Almaxtex Tekstil Sanayi Tic. A.Ş. de 81. sırada yer aldı. Listeye giren 76 Bursalı firma arasında Yeşim Satış Mağazaları 5. sırada kendisine yer bulurken, Almaxtex Tekstil Sanayi Tic. A.Ş. de 10. sıraya yerleşti.