Şenol Şankaya’dan…

Şenol Şankaya

Yine hızla geçip giden bir yılı geride bırakmaya hazırlanıyoruz. 2019 Yeşim için bereketli, hareketli, dinamik, başarılı ve bu başarılarla doğru orantılı olarak da bol ödüllü bir yıl olarak geride kalıyor. Yeni yılla birlikte hayallerimizi ve hedeflerimizi de tazeliyor ve geleceğe umutla bakıyor olacağız. Çoğu zaman dillendirdiğimiz gibi yine her şeyin başında sağlığımızın olduğu, huzur dolu keyifli ve bol kazançlı bir yıl dilerim herkese. Ülke olarak ihracatımızı arttırdığımız ve sektör bazında da istenen seviyede olmasa bile büyümemizi sürdürdüğümüz bir yıl geride kalıyor. Tekstil ve hazır giyim sektörü Kasım 2019 itibarı ile genel Türkiye ihracatına katkı koyan ilk 3 sektör arasında yer alıyor. Yeşim olarak biz de geleceğe dönük büyüme stratejilerimizi sürdürüyor ve yeni planları devreye alıyoruz.

Bu planlamalar arasında Ağrı’da hayata geçireceğimiz yeni üretim tesisi de yer alıyor. Kentte geçtiğimiz mart ayında İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’nun da yer aldığı bir törenle temellerini attığımız tekstil üretim merkezinin açılışını; yine Sayın Soylu’nun katıldığı bir törenle gerçekleştirdik. Törende Ağrı Valimiz Sayın Süleyman Elban, Belediye Başkanımız Sayın Savcı Sayan ve bölgenin önde gelen kamu kurumlarının yöneticileri de yanımızda olarak bizlere güç verdi. Bölgedeki yatırımlarımız kapsamında hayata geçirmeyi hedeflediğimiz istihdam hamlesi ile birlikte kentte ürettiğimiz hazır giyim ürünlerini dünyanın önde gelen markalarına “Made in Turkey” etiketiyle ihraç etmeyi ve ülkemize net döviz girdisi sağlamayı arzu ediyoruz. Ağrı’ya sadece bir üretim tesisi değil, aynı zamanda bir yaşam kalitesi taşımış olacağız. Firmamızın “Önce İnsan” prensibini buradaki tesislerimizde de aynen devam ettireceğiz. Bölgede faaliyete geçireceğimiz kreşimizle ve çalışanlarımız için uygulayacağımız sosyal uygunluk şartları ile yöre halkının hayat standardını da yükselteceğiz.

Yukarıda da vurguladığım üzere 2019 yılı çeşitli kurum ve kuruluşlarca ödüllendirildiğimiz başarılı bir yıl oldu. Ekonomiye katkı, ihracat, inovasyon ve Önce İnsan’a dair yaptığımız çalışmaları kapsayan tüm bu ödüller bizi daha iyisini yapmak üzere motive etti ve geleceğe yönelik yeni çalışmalara imza atmak üzere yüreklendirdi.

Başarılar derken, 2003 yılında alt yapıdan basketbolcu yetiştirmek üzere kurulan Yeşimspor’un sportif başarılarına da değinmeden geçemeyeceğim. Kulübümüz 2019 yılı içerisinde hem Büyük Erkekler Ligi’nde hem de U18 Gençler Ligi’nde “Bursa Şampiyonu” olarak göğsümüzü kabarttı ve bize büyük mutluluk yaşattı. Kulübümüzün iki genç sporcusunun milli takım aday kadrosuna çağrılması ise Türk sporuna katkı anlamında ne kadar doğru ve güzel bir yolda ilerlediğimizin en güzel göstergesi oldu diye düşünüyorum.

Tüm bunların yanı sıra rahmetli babamın adını yaşatmak adına firmamızın eğitime destek olmak üzere yaptığı projeler, bu yılın öne çıkan çalışmaları oldu. 3 Kasım 2019’da gerçekleştirilen 41’inci Vodafone İstanbul Maratonu’na katılan Yeşim Koşu Takımımız, Türk Eğitim Vakfı içinde En Çok Bağış Toplayan Kurum Ödülünü alma başarısını gösterdi ve TEV Şükrü Şankaya Bursu kanalı ile 22 kız öğrencinin daha eğitimine destek oldu.

Yine bu yıl rahmetli babam tarafından kurulan Şükrü Şankaya Anadolu Lisesi’nde yenilediğimiz bilgisayar laboratuvarı ve okulumuzun giriş bölümü ile gençlerimiz için kalıcı bir eser bırakma fırsatı bulduk.

Son olarak kısa bir süre önce hayata geçirdiğimiz Önce İnsan Projesi’ne de değinmek isterim. Proje kapsamında Yeşim Tekstil, Şükrü Şankaya Anadolu Lisesi ve SosyalBen Akademi’nin güçlerini birleştirerek örnek bir iş birliğine imza atmasıyla babam Şükrü Şankaya’nın hayat felsefesi olan “Önce İnsan” prensibi, yeni bir boyut kazanmış ve lise sıralarındaki gençlere ulaşmış olacak. Şükrü Şankaya Anadolu Lisesi’nde uygulamaya koyulan proje çalışması ile gençlerimizde gönüllülük bilinci oluşturmayı ve buna bağlı olarak ülkemizdeki gönüllülük oranını arttırarak daha yaşanılır bir dünyaya ulaşmayı hedefliyoruz. Projemizin çıktılarını önümüzdeki dönemde alıyor olacağız. Bu çalışma da bizi son derece mutlu ediyor ve gelecek nesiller adına heyecanlandırıyor.

2020’de dergimizin 100’üncü sayısında tekrar görüşmek dileği ile…