“Değişmeyen tek şey, değişimin kendisidir.”

Herakleitos

Aslında çok eskilere dayanan, içinde derin anlamlar ve yaşanmışlıklar barındıran bir ifade “Önce İnsan”. Özellikle söz konusu Yeşim Teksil ise, ilgili ifade belli bir tanımlamadan öteye geçerek, son derece değerli ve hassas sinir uçlarına dokunmakta. Her şeyden öte bir öğüt, bir bakış, bir miras “Önce İnsan”. 1983 yılında yola çıktığından bu yana kendisini yenileyerek çizgisini sürekli geliştiren ve dünya markalarının vazgeçilmez üreticisi konumuna gelmiş bir firmanın anayasasındaki ilk cümle “Önce İnsan”.

Yeşim Tekstil’in kurucularından merhum Şükrü Şankaya iş hayatına atılırken babasının verdiği “Senin yanında çalışanların insan olduğunu ve onlara iyi davranmanın senin sorumluluğun olduğunu hiçbir zaman unutma” öğüdü, Yeşim Tekstil’de “Önce İnsan” anlayışının temelini oluşturdu. Şükrü Şankaya ve oğlu Şenol Şankaya da bu anlayışı, iş hayatları boyunca devam ettirerek kendilerine ilke edindi.

Taşıdığı önemin yanında bir o kadar anlamlı ve bir o kadar da yalın “Önce İnsan”. Tüm bu tanımlamalar ışığında, 1997 yılında kurum içinde iletişimi sağlamak, firmayla ilgili haberleri çalışanlara duyurmak ve iç iletişime yönelik organizasyonların etkinliğinin yanı sıra motivasyonu arttırmak amacıyla bir kurum dergisi olarak karşımıza çıktı “Önce İnsan”. İlk yıllarda kurum içi iletişimi sağlamaya ve kurum kültürünü yerleştirmeye odaklandı. Zamanla yenilenen ve kurumsal kimliğini oturtan dergimiz kurum haberlerinin yanı sıra; sektörel haberleri de içeren ve gündeme ışık tutan bir yayın olarak konumlandırdı kendini. 2005 yılına gelindiğinde kurumumuz çalışanlarını ilgilendiren konu ve konukların, onlara özel format ve içerikle sunulduğu yeni bir “Önce İnsan” yayını katıldı aramıza. Böylece “Önce İnsan” adını taşıyan derginin yanı sıra bir de gazeteye kavuşmuş olduk.

Büyümenin ve gelişimin değerine her zaman inandık. Bu bakış açımıza uygun olarak 2012 yılında web ortamına taşınan dergimiz, www.onceinsan.com adresinde yayın hayatına başladı. Dergimizin 20. yılında ise “Önce İnsan” web sayfamız yenilendi ve gelinen noktada çok daha dinamik ve değerler bütününü kavramaya imkan verecek şekilde çok daha “sezgisel” hale geldi. Artık web sayfamızda Yeşim Tekstil’in 20 yılı aşkın geçmişine, hayata geçirdiği çalışmalara ve tüm iletişim süreçlerine dünyanın her yerinden ulaşmanız mümkün. Buna imkan verecek şekilde web sayfamızda kurumsal yayınlarımızı, dergilerimizi, gazetelerimizi, sürdürülebilirlik raporlarımızı, e-bültenlerimizi ve tanıtım filmlerimizi başta olmak üzere tüm kurum hafızamızı güncelleyerek yeniden konumlandırdık. Web sayfamız artık çok daha etkin, çok daha güçlü ve çok daha keyifli…

Ünlü bir ressamın en değerli eserlerini özenle seçerek bir araya getirdiği eşsiz bir sergiye kapıları açılan bir galeri gibi “Önce İnsan” şimdi. Yeşim Tekstil’in uzun yıllara dayanan üretim gücünün ve “Önce İnsan” felsefesinin ışığında yol alırken ortaya konulan tüm kurumsal içerikler, artık tek bir kaynakta toplanmış durumda. Bu değerli galerinin odalarında çok daha kolay dolaşabilmeniz ve duvarlarda asılı eserleri çok daha rahat görebilmeniz adına değişimimizi ve gelişimimizi sürdürmeye her zaman devam edeceğiz.

Çünkü söz konusu insansa, değişimin ve gelişimin sonu yoktur…