Şenol Şankaya’dan…

Şenol Şankaya

Yeni yılın ilk günlerini yaşadığımız şu günlerde umutlarımız dahil her şeyin yenilendiğine tanık oluyor ve gelecek adına yeni planlar yapıyoruz. Çünkü önümüzdeki dönem birçok alanda yenilikler kadar, bahar aylarını karşılamanın heyecanını da beraberinde getirecek.

Ülkemiz 2018’i rekor bir ihracat değeriyle kapattı. Dünyanın önde gelen tekstil ve hazır giyim oyuncularından olan Türkiye, 2019’da da bu başarıyı sürdürmeyi ve 182 milyar dolarlık ihracata ulaşmayı hedefliyor. 2019 yılı ihracat hedefinin yakalanması hatta geçilmesi adına tekstil ve hazır giyim sektörü temsilcileri olarak bizler de elimizden gelenin en iyisini yapmaya gayret göstereceğiz. Türk hazır giyim endüstrisi, 2018’de gerçekleştirdiği 17 milyar 642 milyon dolarlık ihracatın ardından 2019’da da 19 milyar dolarlık ihracata imza atmayı hedefliyor. Yeşim olarak geçmişte olduğu gibi gelecekte de bu tür büyüme ve gelişim hedeflerinin bir parçası olmaya devam edeceğiz.

Yeşim Tekstil 2018 yılında 320 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirerek toplamda yüzde 15’lik bir büyümeye imza attı. Geleceğe dönük planlamalarımız çerçevesinde 2019 yılı sonuna kadar gerçekleştireceğimiz 1000 kişilik ek istihdamla çalışan sayımızı 3 bin 500’e çıkarmayı hedefliyoruz. İşe alınacakların yüzde 75’i kadın çalışanlardan oluşacak. Böylelikle ülkemizde hem kadın istihdamının artmasına hem de sektörün büyümesine destek olmuş olacağız.

Tüm bu adımları atarken müşterilerimizin kalite ve sosyal uygunluk beklentilerine cevap verecek şekilde kendimizi konumlandırmaya devam ediyor ve geçmişte olduğu gibi gelecekte de dünya markalarının en güvendiği stratejik ortak olma misyonumuzu devam ettiriyoruz.

Bu yıl da planlı bir şekilde gelişimimizi sürdürerek yeni ufuklara doğru yol almaya devam edeceğiz. Tüm bu büyüme ve gelişim planlarını kurgularken, firmamızın temel felsefesi olan “Önce İnsan”dan hiçbir zaman vazgeçmiyor ve bu bakış açısını son derece önemsiyoruz.

Yeşim günümüze gelinceye dek her zaman insanı merkeze oturtmuş; sosyal uygunluk, iş sağlığı ve güvenliği, çevre ve topluma karşı sorumluluklar gibi konularda önemli bir noktaya gelmiştir. Böylelikle de her zaman en iyi örnekler arasında yer alma şansı bulduk. Yeşim olarak bu başarı bayrağını daha da yukarıda tutmak için daha çok çalışacağız. Bu konudaki başarılarımızda Yeşim çalışanlarının sergilediği duyarlılığın rolü ise benim için ayrıca anlamlı. 2018 yılı özellikle sosyal sorumluluk projelerinde çalışanlarımızın öncülüğünde birçok yeni çalışmaya imza attığımız bir yıl oldu. Babam merhum Şükrü Şankaya’dan devraldığımız “Önce insan” felsefemizin altını dolduruyor olmaktan, bu anlamlı mirasın firmamızın DNA’sına işlediğini ve tüm çalışanların yüzüne yansıdığını görmekten dolayı son derece mutluyum.

Bugüne ulaşmamızı sağlayan tüm bu değerlerimizin ışığında yeni bir dönem bekliyor bizi. 2019 yılı itibarı ile çok daha dinamik bir kurumsal kimliğe ve yepyeni bir vizyona bürünmeyi hedefliyoruz. Bu süreçte hedefimiz, yenilenen yüzümüz ve vizyoner bakış açımızla geleceğe sağlam adımlarla ilerlemek. Bu nedenle 2019 yılı bizim için önemli bir yıl olacak. Geçmişteki değerlerimizi yanımızdan ayırmadan, yeni bir değişim dalgası başlatarak yeni ufuklara doğru yola çıkıyoruz. Çalışanlarımız, müşterilerimiz ve tedarikçilerimizin de bize eşlik edeceği bu yolculukla daha güzel yarınlara ulaşmak dileğiyle…