Önce “insan” enerjisi…

5000 yıl öncesine dayanan kadim bir bilgidir yoga… “Bence” bir yolculuktur. Bence dememin sebebi ancak benim için yoganın ne olduğunu anlatabilecek olmam. Çünkü yoga “kişisel” bir deneyimdir.

Bedeni esnetip güçlendiren, hayatın stresine inat gevşemeyi sağlayıp iyi hissettiren, kişinin kendine ayırdığı bir zaman dilimi ya da içsel yolculuğu derinleştirecek çalışmalar… Yogayı nasıl görürseniz görün, deneyimlemeden tanımlamanız mümkün değildir. Yoga; içinizdeki sizi, gerçek benliğinizi ve önce “insan”ı ortaya çıkartma özelliğine sahiptir. Her “an”ı olduğu haliyle, tam anlamıyla yaşama, hissetme sanatıdır yoga. İyi ya da kötü diye ayırt etmeden her şeyi hissedebilmenizi sağlar. Bu da size tamlık ve bütünlük hissi verir. Önce en dış parçamız olan bedenle başlar işe…

Bedeninizi hissetmeye, bedeninizdeki hisleri fark etmeye başlarsınız. Sonra zihin çıkar sahneye… Bedeniniz ile nasıl uyumlu çalıştığına şahit olur ve hislerinizi takip ederek zihnin doğasına ulaşırsınız. İçeride konuşanın, sürekli fikirler üretenin kim olduğunu anlarsınız. Onunla tanışırsınız. Ardından nefes girer devreye… Nefes, hayattır ve nasıl nefes alıyorsanız öyle yaşıyorsunuzdur. Geniş ve derin nefesleri deneyimlemeye başlarsınız. Nefes, gövdenizdeki kasları çalıştıran ilk hareketi başlatır. Nefesini hissetmeye ve bazı zamanlar onunla kalmaya başlarsınız.

Yoga Eğitmeni Burcu Karslıoğlu

Bunların ötesinde, yaşadıklarınızın, hissettiklerinizin, deneyimlediklerinizin hepsini gözlemleyen, gören bir parça fark edersiniz. Bu “ruh”tur. O andan sonra yeni bir yolculuk başlar; ruhsal bir yolculuk… Kim olduğunuzu bulmak ve kendinizi tanımak için önünüze boylu boyunca uzanan keyifli, huzurlu, sürprizlerle dolu bir yoldur bu. Kendinizi tanımaya başladıkça, hayatınız değişir. Hayatın akışı ve enerjiniz ile dansınız başlar.

Yogada; Eter (farkındalık, dikkat, iç göz), Hava (nefes), Su (akış), Ateş (enerji), Toprak (sabitlenme, hiza) olmak üzere 5 farklı element vardır. Her biri farklı bir enerjiyi temsil eder. Enerjileri tanıdıkça yogayı daha iyi anlarız. Tarzlara bölünmüş, kimi zaman çelişki içinde görünen yoga uygulamaları 5 element içerisinde bütünleşir ve çelişkiler sona erer. Basit ve açık olarak yoga anlaşılır, hissedilir, uygulanabilir. Bütün elementleri dengeli kullanan bir yoga çalışması çok faydalıdır. Yogayı 5 element dengesiyle uyguladığınızda, yoganın meyvesi olarak hayatı dengeli ve dolu yaşamamıza hizmet eder.

Yogada, tüm varlıklarda bulunan gerçek yaşam enerjisini ortaya çıkartma şansı bulursunuz. Var olan enerjinizi ve gücünüzü keşfetmeye, enerjinizin akışkanlığını birlikte getirdiği değişime ve dönüşüme ayak uydurmaya başlarsınız. Vücudunuzdaki 7 ana çakra merkezini harekete geçirirsiniz. Bunlar; enerjinizin akışının sağlandığı, omurga boyunca sıralanmış ana merkezlerdir. Enerji akışı doğru sağlanmadığında o bölgede çeşitli sorunlar yaşanır. Çakralar gözle görülmez olmalarına karşın kendilerini kişilerdeki etkileri ile ortaya koyar ve somutlaştırır. Çakralar her ne kadar ruhsal enerji girdapları olarak tanınsa da fiziksel bedendeki merkezlerle ilişkilidir. Daire biçiminde ve hareket halinde bulunan çakraları daha iyi kavramak için öncelikle bedendeki bağlantıları anlamak yardımcı olabilir. Çakraların etkin hale getirilmesi yoga ile daha kolay ve daha sağlıklı olur. Bu da yogadaki asanalar(pozlar) ve nefes teknikleri ile mümkündür. Çakralar ne kadar açıksa, enerji akımı da o kadar fazladır ve kişi o kadar sağlıklıdır.

Tüm bunlar önce insanın kendini tanıması, anlaması, kendiyle olan bağını güçlendirmesi için… Yoga da insanın kendine olan bu yolculuğunda eşsiz bir yol arkadaşı…