Hakan Oğuz: “Değişimin ve gelişimin canlı tanığı, Önce İnsan”

Önce İnsan Editörü – Hakan Oğuz

Hayatta her şeyin bir değişim ve gelişim döngüsü içinde olduğu bir gerçek. Son dönemde içinden geçtiğimiz Koronavirüslü günler de kimimizi köklü, kimimizi daha sınırlı oranda bir değişim ve dönüşüm sürecine soktu diyebiliriz. Öyle ya da böyle toplumu oluşturan fertlerin çok büyük bir bölümü bu döngüden sosyolojik ya da ekonomik olarak etkilenmiş olacak.

Varacağımız noktayı da belki aylar, belki de yıllar sonra tam olarak görme şansı bulacağız. Bu süreçte Önce İnsan Dergisi özel sayısı içerik çalışmaları sırasında her şeyde olduğu gibi dergimizin de ilk yayımlandığı 1997 yılından bu yana önemli bir değişim geçirdiğini görme şansım oldu. Dergimizin ilk sayısından bu yana içeriğini hazırlayan Kurumsal İletişim Direktörümüz Dilek Cesur ve şu an İK Yöneticisi olarak görevini sürdüren Özlem Şenkoyuncu başta olmak üzere tüm takım arkadaşlarının bu değişim sürecini olumlu yönde yönettiğini daha yakından gözlemledim. Üstelik bu değişimi yönetirken, firmadaki gelişmelerle toplumsal gerçeklikleri ve yaşanmışlıkları da dergimizin sayfalarına yansıtmayı başarmışlar. Geriye dönerek dergimizin eski sayılarını inceleyen herkes, hem firmamıza hem de ülkemize ait bir panoramaya erişme şansı bulabilir. Sektörde 23 yıldır var olan böylesi sürdürülebilir bir yayının son 5 sayısında naçizane emeği olan biri olarak, dergimizin bu günlere gelmesi adına çaba göstermiş herkese sonsuz teşekkürlerimi sunmak isterim. Öte yandan gerek firmamızın var olmasını sağlayan ve sahip olduğu insan odaklı bakış açısı ile firmamızın ana felsefesine ve dergimizin adına da ilham kaynağı olan kurucumuz merhum Şükrü Şankaya’yı da anmayı borç bilirim. Ruhu şad, mekânı cennet olsun. İlk sayısından itibaren dergimize desteğini hiçbir zaman esirgemeyen ve son dönemde de bu desteğin canlı şahidi olduğum CEO’muz Sayın Şenol Şankaya’ya da, böylesi sürdürülebilir ve uzun soluklu bir çalışmaya inandığı için minnettarım.

Sahip çıkma, değer yaratma ve ölümsüz kılma adına çok önemli bir misyonun ürünü Önce İnsan. Yıllar sonra nice özel sayıların içerik incelemesi sırasında kim bilir daha nice övgünün sahibi olacak bu dergi. Sektördeki kurumsal yayıncılık adına önemli bir örnek teşkil eden Önce İnsan’ın daha nice sayılara ulaşmasını dilerim. Çünkü bayrak yarışı kolay değildir ve özveri ile takım ruhunu harmanlamayı gerektirir. Bence Önce İnsan tam bir bayrak yarışı örneği teşkil ediyor ve her gelen takım oyuncusu, bayrağı daha ileri taşıma adına var gücüyle görev yapıyor. İlerlemek ve başarıya ulaşmak başka nasıl olabilir ki değil mi? Dergimiz Önce İnsan’ın daha nice sayılara ulaşması ve bu süreçte bu başarının bir parçası olmak dileği ile, 100. sayımız kutlu olsun.