Türkiye’nin hazır giyim lideri Mısır’da da şampiyon

Amerikan pazarına üretim yapmak üzere 2008 yılında İskenderiye şehrinde devreye aldığı ilk tesisin ardından Mısır’daki üretim yolculuğuna başlayan ve Kahire’deki ikinci tesisin ardından 2019’da İsmailiye’de hayata geçirdiği üçüncü tesisiyle bölgede ciddi bir büyüme eğrisi yakalayan Yeşim Grup’a bağlı Jade Tekstil; üst üste üçüncü kez Mısır’ın en büyük hazır giyim – konfeksiyon ihracatçısı olma başarısını gösterdi.

“2020 Mısır Konfeksiyon İhracatı” sonuçlarına göre 3 yıl üst üste “En büyük hazır giyim – konfeksiyon ihracatçısı” olma başarısı elde etmelerinden dolayı son derece mutlu ve gururlu olduklarını ifade eden Yeşim Grup Co CEO’su Selim Şankaya, zorlu geçen bir yılın ardından elde ettikleri başarıdan dolayı büyük mutluluk ve gurur duyduklarını söyledi.

Avrupa pazarına yönelik üretimini sürdüren Türkiye’deki tesislerinin dışında Mısır ve Moldova olmak üzere 2 ülkede üretim yaptıklarını hatırlatan Şankaya, bunlardan birinin global bir oyuncu olma misyonlarına uygun olarak 2008 yılında Mısır’ın İskenderiye şehrinde faaliyete geçtiğini belirtti.

Bölgedeki bu ilk üretim tesislerinin ardından bir diğer yatırımlarını 2009 yılında Kahire’de devreye aldıklarını ve Mısır operasyonlarının sonuncusunun da 2019 yılı itibari ile İsmailiye kentinde hayata geçtiğini kaydeden Şankaya, “Gelinen noktada Yeşim Grubu olarak Mısır’da 3 fabrikamızla üretim ve ihracat faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

Mısır’daki tesislerimizden başta Nike ve Under Armour markaları için olmak üzere Amerika pazarına ürünlerimizi gönderiyoruz. Mısır bizim için stratejik bir yatırım. Amerika pazarı çok büyük bir pazar. Mısır’ın da Amerika ile yapmış olduğu serbest ticaret anlaşması çok önemli bir anlaşma ve orada gümrüksüz mal satma fırsatınız var. Mısır, 2030’a kadar belirlediği büyüme hedefleri içinde hazır giyim sektörünü öncelikli sektör olarak konumlandırmış durumda. Mısır için bu kadar büyük önemi olan bir sektörde üst üste 3. defa ihracatta birinci olmamız bizi bir Türk şirketi olarak bizi çok gururlandırıyor.” şeklinde konuştu.