Yeşim Yeni Kurumsal Yüzüyle Geleceğe Hazır

Bulunduğu bölgede tam bir denge unsuru olma özelliği taşıyan ülkemiz, her alandaki potansiyeliyle geleceğin dünyasının en güçlü ülkelerinden biri olmaya aday. Türkiye bu iddiasını sahip olduğu insan varlığı ve geleceği yakalamak adına dinamik duruş sergileyen kurumlarıyla gerçeğe dönüştürecektir. Bu yolculuk sırasında kişi ve kurumların varlıklarını sürdürebilmeleri için olmazsa olmaz koşullar söz konusu. Bunlardan biri, belki de en önemlisi çağın gerekliliklerine göre değişim ve dönüşüm iradesi göstermek ve bu süreci doğru yönetmek. Firmalar, kuruldukları ilk günden itibaren belli bir noktaya ulaşana dek kurum kültürlerinin ve kimliklerinin de doğal bir akış sürecinde geliştiğine tanık olur.

Kurum kimliğinin en belirgin yansıması da çoğu zaman logolardır. Yıllar geçtikçe değişen iç ve dış dinamiklerin etkisiyle firmaların logoları da değişime ihtiyaç duyar. 1983 yılında üretim yolculuğuna başlayan ve 2023 yılı itibarı ile 40. yılını kutlayan Yeşim, bir önceki kurumsal kimlik değişim yolculuğunu 2003 yılında yaşamıştı. Yeni bir değişim ve dönüşüm sürecinin içinden geçen Yeşim, bir süredir yürüttüğü kurumsal kimlik yenileme çalışmalarının ardından 2023’e yeni yüzüyle girdi. Yeşim Grup çatısı altındaki firmalarımızın yeni kurumsal kimliklerini, başta logoları olmak üzere yeniden dizayn ederek Grup çatısı altında topladık. Söz konusu değişim ve dönüşüm süreci; daha çağdaş ve global bakış açısıyla uluslararası marka normlarına uyum sağlama ve kendi kulvarında sektörünün lider kuruluşu olma misyonuna katkı sağlayacak. Grup çatımızı daha iyi ifade etmesi adına yenilediğimiz Yeşim Grup logosuyla hizalanması adına Almaxtex ve Jade Tekstil logolarımızı revize ettik. Yeşim, kendisini geleceğe taşıyan vizyonunun ışığında dünya markalarının stratejik ve vazgeçilmez üretim ortağı haline gelmek için; üretmeye, ihracat yapmaya, istihdam sağlamaya, teknoloji, inovasyon ve Ar-Ge’ye önem vermeye, Yalın’la yol almaya, kadını güçlendirmeye, kreş hizmetiyle fark yaratmaya, sürdürülebilir üretim döngüsünü güçlü kılmaya, sosyal uygunluk şartlarını yerine getirmeye, çevreye saygı duymaya ve insana dokunmaya devam etti.


Yeni logomuzun hikâyesi:

Dün ve bugün var olan Yeşim Grup’un, bir ağaç gibi; insanların arkasını yaslayabileceği, güvenebileceği bir firma oluşundan yola çıkarak, “Y” harfini görsel dünyamızda kök salmış büyük bir ağaç olarak düşündük. Kullandığımız çerçeve ve fontlarla desteklediğimiz bu güçlü duruş, yıldız unsuruyla tamamlandı. Bu yıldızı, değer verdiğimiz tüm çalışanlarımız olarak kodladık. Çünkü, Yeşim Grup’un geçmişten günümüze başarıyla ulaşma hikayesini yazan yıldızlar; emekleriyle Yeşim Grup’a değer katan çalışanlarımızdır. Logomuzda kullandığımız renklerle de; sektörel deneyimimizi, geçmişe dayanan güçlü duruşumuzu ve modern vizyonumuzu yansıtmak istedik. Sektördeki profesyonelliğimizi logomuza taşımak için mavi rengi kullandık. Bu dingin ve kurumsal rengin yanında, dinamik yapımızı ve çağı yakalayan vizyonumuzu yansıtmak için de turuncu rengi tercih ettik. Turuncu renk ile aynı zamanda yıldız unsurunu da öne çıkarma şansı bulduk.