Genel Yayın Yönetmeni’nden…

Dilek Cesur

Güneşin içimizi ısıttığı ve tatil heyecanlarının yaşandığı yaz aylarının içindeyiz. Yılın her mevsiminin ayrı bir güzelliği olduğu aşikâr ancak yaz aylarının insanın içini ayrı bir neşe ve mutlulukla dolduran güzel bir enerjisi var.

İşte böylesi bir döneme denk gelen Önce İnsan dergimizin yeni sayısında Yeşim Ailesi olarak önceliklendirdiğimiz konulardan biri olan ve “Önce İnsan” felsefemizin de vazgeçilmez unsurlarından sayılabilecek “Gönüllülük” kavramına odaklanmak istedik. Kuşkusuz bu kavramın altını dolduracak çok sayıda etkinlik ve faaliyete imza atıyoruz. Üstelik bu kavram tepe yöneticisinden üretimdeki çalışanına kadar tüm Yeşimliler için bir gelenek halini almış durumda. Bunun en somut ve en güncel örneğini, geçtiğimiz aylarda gerçekleştirdiğimiz “İyilik Yap, Fark Yarat” etkinliğinde görme şansı bulduk. Etkinlik kapsamında organize edilen kermeste gerek kendi elleriyle ürettikleri yiyecekleri getirerek, gerek o güzel yiyecekleri satın alarak, gerekse bizzat stantta durarak o ürünlerin satışına destek olarak katkı koyan çok sayıda Yeşimli vardı. Herkes adeta kenetlenmiş bir şekilde bu iyilik hareketinin bir parçası oldu.

Gönüllülük kavramı, bireylerin maddi bir karşılık ya da çıkar beklemeden kendi yakınları dışındakilerin yaşam kalitesini arttırmak ya da toplum yararına faaliyetler yürüten sivil toplum kuruluşlarının organize ettiği etkinliklere destek olması şeklinde tanımlanmakta. Bu kavramın hakkını vererek emeğini ortaya koyan herkes toplum nazarında saygı görmeli ve bu kişilere hak ettiği değer verilmeli. Çünkü gerçek anlamda hiçbir çıkar gözetmeksizin gönüllülük hareketinin bir parçası olan insanlar, toplumun nadide elmasları gibidir. Söz konusu bu elmasların sayısının artması, ancak ve ancak eğitim politikalarına entegre edilecek gönüllülük bilinci ile mümkün olabilir. Gönüllülüğün bir toplumsal kültür halini alması için sivil toplum örgütlerinin yanı sıra özel firmaların da bu konuya sahip çıkması ise son derece önemli.

Gönüllülüğün önem kazandığı günümüzde biz de yaptıklarıyla ve ortaya koyduğu projelerle son derece kıymetli gönüllülük çalışmalarına imza atan değerli isimleri özel röportajlarla sayfalarımıza taşımak istedik. Dergimizin sayfaları arasında gezinirken; Sunay Akın, Ece Çiftçi ve Gül Ağış ile gerçekleştirdiğimiz keyifli söyleşilere denk geleceksiniz. Yine dergimizin sayfalarında Yeşim Tekstil’e ait haberleri, Kadının Güçlenmesi Çalışma Grubu’nun çalışmalarını, tekstil ve hazır giyim sektörü ile ilgili son aylarda gerçekleştirilen birbirinden değerli organizasyonları ve Yeşim’in gönüllülüğe bakış açısını da görme şansınız olacak.

İşte bir kez daha dolu dolu, renkli, bilgilendirici ve bizi anlatan sayfalarla örülü yeni bir sayı duruyor elinizde. Yazın bu güzel günlerine denk gelen dergimizin bu yeni sayısını keyifle okumanız dileğiyle…