Şenol Şankaya’dan…

Şenol Şankaya

Geleceğe dönük planlamalarımız çerçevesinde Mart ayında Ağrı’da İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun katıldığı bir törenle temellerini attığımız 44 bin metrekarelik alan üzerinde yükselen üretim tesisimizde son aşamalara doğru gelmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Ağrı Valiliği’nin Merkez’de E-90 D100 karayolu güzergahında Ağrı Tekstilkent Projesi kapsamında tahsis ettiği arsa üzerinde yapımı hızla devam eden hazır giyim tesisimiz bu yılın sonuna kadar tamamıyla üretime geçecek. Dünyaca ünlü müşterilerimiz için üretim yapacağımız bu tesisle üç yıl içinde 5 bin kişilik istihdam yaratmayı, bölgenin işsizlik sorununun çözümüne katkı sağlamayı ve böylelikle de dünya hazır giyim sektörünün taleplerine uygun üretim gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. 3 etaptan oluşan Tekstilkent Projesi’nin 3. etabının bir parçası olarak kurgulanan üretim tesisimizde iş başvurularını geçtiğimiz günlerde almaya başladık bile. Bu konudaki talebin büyüklüğü, bölgenin ekonomik gelişiminin bir parçası olacağımızın da göstergesi aynı zamanda.

Firmamızın istihdam yaratmak kadar bir diğer öncelikli konusu da sürdürülebilirlik. Kurum kültürünün ayrılmaz bir parçası olan bu konu adına ortaya koyduğumuz değerler ve çalışmalar, bizi biz yapan kavramların başında geliyor. Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni 2006 yılında imzalamış Türkiye’deki ilk hazır giyim firması olan Yeşim Tekstil, geçtiğimiz ay 10. Global Compact İlerleme raporunu yayınladı. Böylece Eylül 2008’den bu yana küresel ağda yayınladığımız raporlara bir yenisini daha eklemiş olduk. Küresel İlkeler Sözleşmesi kapsamında gerçekleştirdiğimiz sosyal uygunluk ve sosyal sorumluluk çalışmalarımıza bir kez daha raporda yer vererek şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaştık.

İmzacısı olduğumuz bu oluşumda 2014 yılından bu yana da Global Compact Türkiye Yürütme Kurulu’nda yer alıyoruz. Geçtiğimiz aylarda gerçekleştirilen son genel kurul sonrası Yeşim Tekstil olarak yönetim kurulunda 3. kez yer alarak bu alandaki pozisyonumuzu koruduk ve bu konudaki liderliğimizi devam ettirdik.

Yeşim Tekstil, önceliklendirdiği ve değer verdiği konular arasında üst sıralarda yer alan gönüllülük ve sosyal sorumluluk adına geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2019 yılında da birbirinden değerli çalışmalara imza atmayı sürdürdü. Bugüne dek yaptırdığımız okullar, TEV Şükrü Şankaya bursu ve hayata geçirdiğimiz tüm sosyal sorumluluk projeleri vesilesiyle firmamızın “Önce İnsan” felsefesini yaşattık ve çok sayıda insanın hayatına dokunduk.

Hayatım boyunca almak kadar vermeyi bilmek gerektiğine de inandım. Çünkü insan verdikçe çoğalıyor ve manevi hazzı yaşama şansı buluyor. Toplumda ne kadar çok insanın hayatına dokunursak, o kadar çok fayda sağlama şansı elde ediyoruz. Bunu yaparken üzerinde durduğumuz en temel konu, toplumun ihtiyaçları ve sorunları. Biz de genelde kurum olarak eğitim, spor, çevre ve kadının güçlenmesine yönelik konuları ön planda tutuyoruz. Söz konusu ihtiyaç ve sorunlara çözüm bulmak suretiyle elde ettiğiniz hazzın ve manevi huzurun hiçbir şekilde bir bedelinin olamayacağını düşünüyorum. Üstelik sizin attığınız bir taş, daha nice dalgalar doğurarak ülkenin uzak bir köşesinde adını bile bilmediğiniz birinin hayatını değiştirebiliyor. Bu duygular da sizi yaşam felsefeniz ve toplumsal değerlere bağlılığınız anlamında fazlasıyla besliyor.

Yeşim Tekstil olarak hedefimiz bu alandaki tüm çalışmaları bundan sonra da sürdürmek, kamuoyu ile paylaşmak ve toplumda bu konuda örnek gösterilen bir kurum olmaya devam etmek. İnanıyoruz ki gönüllülük arttıkça dünya daha yaşanılır ve güzel bir yer haline gelecek…