Genel Yayın Yönetmeni’nden…

Dilek Cesur

Yeşim Tekstil’in, ülkemizin ve dünyanın son 23 yılına ışık tutan Önce İnsan Dergisi 100. sayısıyla sizlerle bir kez daha birlikte. Maalesef bizim için çok önemli olan bu sayımızın coşku ve heyecanını tüm dünyayı saran Covid-19’un gölgesinde yayımlamak durumunda kalıyoruz. Oysa bu özel sayının coşkusunu siz okuyucularımızla birlikte kutlamak üzere ne de güzel hayallerimiz vardı…

Kurum kültürümüzün en önemli parçası olan yıllardır vurguladığımız ve dergimizle birlikte görünür olan “Önce İnsan” felsefesi hiç kuşkusuz daha büyük anlamlar içeriyor bugünlerde. Pandemi süreci ile birlikte anladık ki hepimiz bir bütünün parçasıyız ve dünyanın herhangi bir yerinde yaşanan olumsuz bir durum yeryüzündeki tüm insanları etkiliyor.

Dergimiz yayımlanmaya başladığı ilk yıldan itibaren tüm okuyucularını Önce İnsan bakış açısıyla ve değerleri ile buluşturmayı hedefledi. Bir yandan insan sevgisini, iletişimi, hoşgörüyü gündemine alırken diğer yandan da her sayısında dünyanın devamlılığı ve kaynakların verimli kullanılması adına sürdürülebilirliği sayfalarına taşıdı. Her sayımızda sosyal sorumluluk konusunda bilinç yaratmayı, vizyon vermeyi ve gönüllülüğü teşvik etmeyi hedefledik ve bu konuların hiçbirinden taviz vermedik. Parmak izimiz hiç değişmedi. Tam 100 sayıdır tüm bu değerlerle geleceğe kök saldık.

23 yıllık yolculuğumuzda bu değerlerden hiç ödün vermezken, görsel olarak da kendimizi yeniledik, etki alanımızı hep genişlettik. Charles Darwin’in “Daha zeki ya da güçlü olanlar değil, değişime en fazla ayak uyduranlar ayakta kalır” sözü daima bize yol gösterici oldu ve günün gereklerine göre değişim yolculuğumuza hep devam ettik.

Şimdi Covid-19’la birlikte yeni bir çağdayız, tüm insanlık, her şeyi yeniden anlamlandırması gereken sancılı bir süreç yaşıyor. Her şey online ortama taşınıp, dönüşüyor veya dönüşmek zorunda kalıyor. Dijital dönüşümü artık yaşam refleksi haline getirmemiz gerekiyor. Önce İnsan dergimizin dijital olarak dönüşüm süreci ilk olarak 10. yılımızda www.onceinsan.com.tr web sitesini açarak başladı. Dergimizin 20. yılında ise o güne kadar yayımlanan tüm dergilerimizi, dijital ortamda okunacak bir standarda getirerek geçmişten geleceğe bir köprü kurduk.

Bu sayıdan itibaren dergimizin dijital anahtarını sizlere teslim ediyoruz. Bundan böyle dergimize birçok farklı kanalla yayımlayacağımız QR kodu okutarak ulaşabileceksiniz. Sayfalarımızda içeriklerle birlikte yer alan QR kodlar ile videolar izleyebilecek, kaynak sitelere gidip, detayları görebileceksiniz. Kısacası Önce İnsan bu sayımızla birlikte hibrit bir yapıya doğru evriliyor ve daha interaktif bir yapıya kavuşuyor. Artık içerikte yer alan konularla ilgili haberleri, röportajları videolardan da izleme şansınız olacak. Böylelikle size dergi ötesi bir deneyim yaşatmak istiyoruz.

Bugüne kadar her sayısında 6000 adet basılan dergimiz bu sayıyla birlikte hedef kitlelerine dijital olarak ulaştırılmaya başlanacak. Önce İnsan bundan böyle çok az sayıda sembolik olarak basılı olacak. Böylelikle kağıt israfını önlemeyi ve karbon ayak izimizi düşürmeyi de hedefliyoruz. Covid-19 süreci bize bir kez daha gösterdi ki dünyanın kaynaklarını kullanırken geçmişten farklı olarak, her birimizin birey ve kurum olarak alması gereken yeni sorumluluklar var.

Önce İnsan Dergisi bundan sonra da değerlerinden ödün vermeden, aynı izi taşıyarak geleceğe kök salmaya devam edecek. Daha nice yıl kendini yenileyerek, zamanın getirdiklerine hızlıca adapte olarak okuyucuları ile buluşmayı sürdürücek, Önce İnsan demeye devam edecek. Bu vesile ile bugüne kadar tüm bu değerleri sizlerle buluşturmamızda bize yol arkadaşlığı yapan, emek veren arkadaşlarımıza bu satırlar aracılığı ile bir kez daha teşekkür ediyorum. Emekleri bizler için çok değerli.

Daha nice yıllarda birlikte olmak, insan odağında sevgi, hoşgörü ile pozitif duygularla buluşmak dileğiyle…

Dilek Cesur’un mesajına yandaki QR koddan ulaşabilirsiniz.