Şenol Şankaya’dan…

Şenol Şankaya

Dergimizin 100. sayısının tüm dünyanın ortak derdi olan Covid-19 sürecinde yayımlanıyor olması; coşkumuzu ve heyecanımızı azaltsa da kurum kültürümüzün bir parçası olan “Önce İnsan” yaklaşımının tüm dünya için ne kadar önemli bir kavram olduğunu bir kez daha görmemizi sağladı.

Rahmetli babamın bize miras bıraktığı Önce İnsan felsefesini yıllardır bu satırlar aracılığı ile dergimizde yaşatıyoruz. İnsan odaklı bakış açısının hayat bulduğu ve görünür hale geldiği dergimizin, 100. sayısına ulaşmış olmasından dolayı büyük mutluluk duyuyorum. 23 yıldır aralıksız yayımlanan dergimizin her yeni sayısı elime ulaştığında, babamın o engin vizyonunu ve derin felsefesini bir kez daha hissetme şansı buluyorum.

Dergimizin 1997 yılında yayımlanan ilk sayısındaki yazımda özellikle insanı, manevi değerleri ve iletişimi temel ilke olarak aldığımızı belirtmiş ve firmamızın bu değerlere her zaman önem verdiğinin altını çizmiştim. İnsana verdiğimiz değer yolunda attığımız güçlü adımlara, çevreye ve topluma yönelik yaptığımız çalışmalarımıza yer verdiğimiz Önce İnsan dergimizin 100 sayılık bu uzun yolculuğunda, hep aynı çizgide ve aynı değerlerle yol aldık.

Özellikle Covid-19 sürecinde altını çizdiğimiz bu değerlerin yaşatılmasının ve sahip çıkılmasının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha görme fırsatı bulduk. Bu süreçte tüm sektörlerde olduğu gibi tekstil ve hazır giyim sektöründe de sıkıntılı bir süreç yaşadık. Markalar ve üreticiler olarak zor günler geçirdik. Bu zor günleri Yeşim Tekstil olarak 25 yıldır bünyemizde uyguladığımız sürdürülebilirlik sistematiğine bağlı hareket ederek aştık. Firmamızın sürdürülebilirlik, çevre, sosyal uygunluk ve iş sağlığı güvenliği çalışmaları; sistematik olarak KPI’larla yıllardır denetleniyor. Sahip olduğumuz alt yapı sayesinde söz konusu salgın sürecinde hayata geçirdiğimiz yeni önlemlerle sadece kendimizi revize etme ekseninde aksiyon aldık. Bu anlamda pandemi sürecine adapte olma noktasında çok zorlanmadığımızı söyleyebilirim.

Firmamız bünyesinde oluşturduğumuz kriz ekibi ile hükümet kanadından gelen her türlü açıklamaya uygun adımları attık, Önce İnsan ve buna bağlı olarak “Önce Sağlık” mottosuyla “30 Mart – 20 Nisan” tarihleri arasında üretimimize ve tüm faaliyetlerimize ara verdik. Üretime ara verdiğimiz dönemde de birçok önleyici tedbirleri devreye alarak bu süreçte devletimizin yayınladığı genelgeler doğrultusunda ilgili tedbirleri güncelleme ve gerekli yatırımları yapma şansı bulduk. Firma genelindeki sağlık önlemlerini en üst seviyeye çıkarmış bir şekilde yolumuza devam ediyoruz.

Yine Covid-19 salgını sürecinde Ar-Ge Merkezi’mizin çalışmalarıyla organik pamuk ve likra kullanarak örme kumaştan antiviral ve antibakteriyel virüse karşı etkili maskeler ürettik. Maskeleri ilk olarak çalışanlarımıza ulaştırarak onların sağlığını önceledik. Ardından da YSMGUARD markasını oluşturarak, Türkiye’nin önde gelen perakende markalarından Özdilek mağazaları üzerinden tüketicilere ulaşmaya başladık.

Ayrıca geçtiğimiz günlerde almaya hak kazandığımız “Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi” üretim alanlarımızda söz konusu hassas süreci ne denli öncelediğimizin kanıtı durumunda. İlgili belgenin sağladığı güvenle yolumuza devam ediyoruz.

Covid-19 süreci ile birlikte giyim alışkanlıkları da radikal bir şekilde değişmeye başladı. Bu dönemde tüm dünyada antibakteriyel ürünlerin ve ev giyim ürünlerinin satışı artmaya, satın alma modelleri ise değişmeye başladı. Global markalar artık pazara yakın entegre ülkeler ve şirketlerle çalışmayı tercih edecekler. Bu onlara esneklik ve kısa zamanda ürün tedariği imkanı sağlayacak. Kumaşı bir ülkeden diğerine taşımak zorunda kalmayacaklar. Türkiye’yi de tam da bu noktada çok avantajlı ve şanslı görüyorum. Kumaşlarımızı, aksesuarlarımızı ve dikişlerimizi aynı anda sunabiliyoruz. Tüm bu özelliklerimiz Avrupa ve ABD pazarı için ön plana çıkacak…

Pandemi hayatın her alanında da alışkanlıkları değiştirdi. Daha zaman var dediğimiz pek çok şey yaşamın gerçeği haline geldi. Artık dijitalleşmeye çok hızlı adapte olmak zorundayız. Geleceğin değişimde olduğunu ve günümüzde değişimin anahtarının dijitalleşmeden geçtiğini artık hepimiz biliyoruz. Bu nedenle dergimizin 100. sayısı ile birlikte dijitalleşme adına da önemli bir adım attık. Bundan böyle dergimizdeki haberlerle birlikte QR kodlar göreceksiniz. Bu QR kodlar aracılığı ile istediğiniz her konuda daha detaylı bilgiye ulaşabileceksiniz.

İlk sayısından itibaren sürekli değişen ve gelişen dergimizin daha uzun yıllar var olması, geleceğe kök salması dileği ile 100. sayımız kutlu olsun. Bu vesile ile yıllardır bu değerlerin okuyuculara ulaşmasında emeği geçen tüm arkadaşlarımı kutluyor, dergimizin daha nice yıllar yayım hayatına devam ederek bu felsefeyle kitleleri buluşturmasını diliyorum.

“Önce İnsan” bize miras kalan en büyük değer olarak sonsuza dek yaşamaya devam edecek…


Şenol Şankaya’nın mesajına yandaki QR koddan ulaşabilirsiniz.