Genel Yayın Yönetmeni’nden…

Dilek Cesur

Baharın başlangıç ayı olan Mart ayında, dergimizin 101. sayısıyla yine sizlerle birlikteyiz. Bahar yenilenmenin, dönüşümün de mevsimidir. Doğanın yavaş yavaş uyanmaya başlaması ile fazlalıkları atar, yepyeni başlangıçlara yelken açarız. İşte bu sayıda biz de baharın tüm coşkusunu ve enerjisini arkamıza alarak kapak konusu olarak değişim ve dönüşüme odaklandık. Bu çerçevede “Dönüşüm Başladı. Geleceğe Odaklanıyoruz” mottosuyla geçtiğimiz aylarda firmamızda başlayan yeniden yapılanma doğrultusunda hayata geçireceğimiz projeleri, yenilikleri Co CEO’muz Selim Şankaya ile yaptığımız röportajla sayfalarımıza taşıdık. Tüm bu sürece liderlik eden Şankaya’dan, grubun gelecek vizyonunu ve bu vizyona uygun olarak şekillenen gelecek stratejilerini ve mevcut değişim, dönüşüm süreci ile ilgili bilgiler aldık.

Yine bu sayımızda ilk sayfalarda sektörle ilgili haberler, gelişmeler her zamanki gibi yerini buldu. Yeşim Grubu ile ilgili de birçok haber ve başarı, sayfalarımız aracılığı ile sizlerle paylaşıldı.

Yine her sayımızda olduğu gibi sürdürülebilirlik konusu sayfalarımızdaki yerini aldı. Hazır giyim ve tekstil sektörünü geleceğe taşıyacak trendlerin başında “sürdürülebilir moda” kavramı geliyor. Biz de buradan yola çıkarak bu konuda sektörümüzün yapması gereken çalışmaları, alması gereken önlemleri bir araya toplayarak sürdürülebilir moda konusunu masaya yatırdık.

Yine bu konuda özellikle genç nesilde sürdürülebilirlik bakış açısında bir farkındalık yaratmak üzere “Sürdürülebilir bir gelecek için harekete geç” başlığı ile İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi ile ortak yaptığımız projemize yer verdik sayfalarımızda. Üniversite sanayi iş birliğinde örnek teşkil eden bu proje ile ilgili İEÜ hocaları Doç Dr. Arzu Vuruşkan, Öğretim Görevlisi Jörn Fröhlich ve Yeşim Tasarım Müdürü Nergis Melek Akıncı ile röportaj yaptık. Öğrencilerin yaptıkları birbirinden yaratıcı tasarımlarla ilgili bilgi edineceğiniz bu bölümü keyifle okuyacağınıza inanıyoruz.

Ayrıca uzun yıllardır bizzat benim de büyük emek verdiğim “Kadın dostu firma” olma konusunda yaptığımız çalışmalarla ilgili haberleri de dergimizin sayfalarında bulabilirsiniz. Ne mutlu ki bu sayımızda Kadın Dostu Markalar Platformu’nun bu yıl ilk kez düzenlediği ‘Kadın Dostu Markalar Özel Ödülleri’ töreninde Farkındalık Ödülüne ve ayrıca tüketicilerin oyları ile belirlenen Tüketici Özel ödülüne layık görüldüğümüze dair haberi de sizinle paylaşma fırsatı bulduk.

Kişisel gelişim sayfasında ise geçtiğimiz aylarda Önce İnsan söyleşileri kapsamında röportaj yaptığımız Sevgili Meltem Reyhan’ın “Kişisel gelişim mi bireysel dönüşüm mü?” başlığı ile yazısını okuyabilirsiniz. Gezi sayfamızda ise bahar aylarında ziyaret edebileceğiniz çok güzel ve özel bir mekanla buluşturduk sizleri. Atatürk’ün İstanbul’dan Bursa’ya Ertuğrul yatıyla giderken Yalova sahillerinde görüp hayran olduğu ulu çınarın da içinde yer aldığı araziyi satın alıp yaptırdığı köşke götürüyoruz sizleri sayfalarımız aracılığıyla. Satın aldığı arazide Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü kuran, doğa sevgisiyle dolu bir liderin çevre konusundaki duyarlılığına tanık olacaksınız sayfalarımızda.

Bahar ayları bu dünyanın bir parçası olduğumuzu hissettiren en güzel mevsimlerden biri. İstedik ki düşen tüm cemrelerle birlikte dergimizin sayfaları aracılığı ile doğanın tüm renkleriyle buluşun ve yaşamın her alanındaki dönüşüme sizler de tanıklık edin. Baharın tüm güzelliklerini ve enerjisini coşkuyla yaşamanız dileğiyle…