Şenol Şankaya’dan…

Yeşim Grup CEO Şenol Şankaya

Genel olarak hareketli sayılabilecek ancak gerek dünya gerek ülkemiz adına zorlu şartları da içinde barındıran bir yılı daha geride bırakmaya hazırlanıyoruz. Tüm dünyanın ortak gündemi konumundaki Covid-19 salgını konusunda istenen seviyelere gelindiğini söylemek bir hayli zor. Hala günlük vaka ve ölüm sayıları bizleri üzmeye ve endişelendirmeye devam ediyor. En kısa sürede söz konusu bu dünya krizinin sona ermesini dilerim. Kriz diyorum, çünkü geldiğimiz nokta itibarı ile birçok alandaki etkilerin derinleştiği ve dünya ticaretinin de farklı yönleriyle darbe aldığı bir sürece tanık oluyoruz. İşin sağlık cephesinde yaşanan sıkıntıları kenara koyacak olursak, endüstrinin üretim ve lojistik boyutunda da önemli gelişmeler yaşanıyor.

İhracatçılarımız var gücüyle çalışırken ve Türkiye ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 7,4 büyürken; üretime dönük ham madde teminindeki zorluk nedeniyle birçok alanda üretim kayıpları ve teslimat sürelerinde gecikmeler söz konusu. Bunda, birçok alanda olduğu gibi ham madde fiyatlarında yaşanan fiyat artışları doğrudan etken. Tüm sektörleri etkileyen navlun, lojistik ve hammadde fiyatlarındaki artışlara bağlı olarak üretim maaliyetlerinde de artışlar gözleniyor. Bununla birlikte sektörümüzün ithalat oranının düşük olması, en güçlü yönlerinden biri. Sektörümüzün bir başka olumlu yönü ise, Türkiye’nin mevcut lojistik konumunun tüm tekstil ve hazır giyim müşterileri için bir avantaj olması. Türkiye bu noktada Avrupa’nın en büyük tedarikçisi olma yolunda hızla ilerliyor. Son çeyrekte belirginleşen bazı sorunlarla birlikte sektör temsilcileri olarak bizler, yıl sonundaki 21 milyar dolarlık ihracat hedefimizin takipçisi olmaya devam ediyoruz.

Yeşim Grup olarak da birçok cephede çalışmalarımıza hız verdiğimiz, gerek ülke gerek dünya endüstri ligindeki iddiamızı güçlendirdiğimiz bir dönem yaşıyoruz. Müşterilerimizin taleplerine uygun olarak kapasite artışı yapma ve planlı gelişim kapsamında 2019 yılında Ağrı’da yatırım kararı aldık ve bölgede devlet teşviki ile bir üretim tesisi hayata geçirdik. Ağrı Valiliğince Tekstilkent Bölgesinde tahsis edilen fabrika alanı üzerinde hayata geçirilen bu tesis, ülke içinde en çok önemsediğimiz adımlarımızın başında geliyor. 20 milyon Avroluk yatırım bedeliyle şekillenen 36 bin metrekarelik yeni fabrika alanımızda önümüzdeki dönemde 300 milyon TL’lik bir yatırım programı daha öngörüyoruz. Bölgede halihazırda 1.700’ü bulmuş olan çalışan sayımızı arttırmaya devam edeceğiz. Böylece üretim ve ihracat kapasitemizi de yükselterek ülke ekonomisine pozitif katkı yapmayı sürdüreceğiz. Ağrı’da ilk etapta 5 bin kişilik istihdam sayısına ulaşmayı planıyoruz. İlgili hedef yakalandıktan sonra ikinci bir 5 bin kişilik istihdamı da devreye alma şansımız olacak. Bölgeki çalışan sayısı 10 bin kişiye ulaşıp tam anlamıyla realize olduğunda grubun mevcut kapasitesine yaklaşık yüzde 25-30’luk ilave bir ciro sağlanmış olacak. Ayrıca kadınların istihdamının önündeki en büyük engel olan çocuk bakım hizmetleri için de yapılmakta olan kreşimizi en kısa zamanda hizmete açmayı hedefliyoruz. Yeşim, böylelikle bölgenin gelişim hikayesinin bir parçası da olabilmeyi hedefliyor.

Gelinen noktada dünyanın tanınmış markalarına yönelik hazır giyim üretimini sürdüren Ağrı tesisimiz, ünlü Tommy Hilfiger markası için de geçtiğimiz aylarda üretim yapmaya başlamıştı. Bölgenin diğer illerindeki tedarikçi ve üretici partnerlerle birlikte kapasitemizi büyütüyoruz. Bu açıdan bakıldığında sadece Ağrı ile değil, Bitlis, Muş ve Van gibi bölgenin diğer illerindeki tedarikçileri ve üretici partnerleri düşününce çok daha büyük bir ekosistemle birlikte yol alıyoruz. Ağrı’nın mevcut potansiyelinin farkındayız ve bu potansiyele güveniyoruz.

Hayata geçirdiğimiz yatırımlarla Doğu Anadolu Bölgesi’nde büyüdükçe, batıya olan göçün önlenmesine de katkı koymuş olacağız. Göçün önlenmesi de bölge vatandaşlarının kendi memleketlerinde kalarak refah içinde yaşamasını sağlayacak. Bu bölgede hayata geçirilen söz konusu üretim tesisi ile sadece şehrin değil, bölgenin çehresinin değişimine de katkı yapmayı hedefliyoruz.

Öte yandan global firma kimliğine uygun olarak yurt dışı operasyonlarını büyütme stratejisine paralel hareket eden Yeşim, özellikle Amerika pazarı için Jade Tekstil ile 2016 yılından bu yana Mısır’dan gerçekleştirdiği ihracatını 4 kat, istihdamı da 2.5 kat arttırarak son üç yıldır üst üste Mısır’ın en büyük hazır giyim ihracatçısı olma başarısını gösterdi. Yeşim Grup olarak 2025 yılı vizyonumuz doğrultusunda “Dünya markalarına, dünya standartlarında üretim” yapmayı sürdürüceğiz…