Yeşim Ağrı’da hedef büyüttü

Müşteri taleplerine paralel olarak geleceğe dönük büyüme planları çerçevesinde 2019 yılında Ağrı’da yeni üretim tesisini devreye alan Yeşim Grup, bölgenin gelişim hikayesinin bir parçası olmayı hedefliyor. Yeşim, gerek şehir, gerek ülke ekonomisine katkı yapmak amacıyla bölgede planladığı yatırım programı kapsamında ilk etapta kademeli olarak 5 bin kişilik istihdam sağlamayı hedefliyor.

Ağrı tesisi şu an 1700 çalışanıyla iki vardiya olarak üretime devam ediyor. Ağrı Valiliği’nin Tekstilkent Projesi kapsamında tahsis ettiği 36 bin metrekarelik fabrika alanı üzerinde yaklaşık 20 milyon euroluk yatırım bedeliyle inşa edilen yeni hazır giyim tesisiyle Yeşim, üretim ve ihracat kapasitesini arttırmasının yanı sıra, sosyo-kültürel olarak gelişen bir kent vizyonunun da parçası olma amacında. Yeşim Grup önümüzdeki dönemde Ağrı tesisi için ilave 300 milyon TL’lik bir yatırım programı daha öngörüyor.

 

 

 

 

 

 

Yeşim söz konusu üretim tesisi ile sadece şehrin değil, bölgenin de çehresinin değişimine ve yaşam kalitesinin de artmasına katkı sağlama amacında. Üretimini destekler nitelikte bölgedeki partnerlerle iş birliği geliştirme opsiyonunu da devrede tutan Yeşim, bu açıdan bakıldığında sadece Ağrı ile değil, çok daha büyük bir ekosistemle birlikte yol almakta. Yeşim Ağrı halkından aldığı güvenle hayata geçirdiği yatırımlarla bölgede büyüdükçe, batıya olan göçün önlenmesine de katkı sağlamış olacak. Göçün önlenmesi de bölge vatandaşlarının kendi memleketlerinde kalarak refah içinde yaşamasına destek olacak. “Önce İnsan” prensibini kentteki tesisine de yansıtacak olan Yeşim, hayata geçireceği kreşi ve çalışanlar için uygulanan sosyal uygunluk şartları ile endüstri iş kolunda gelişmiş bir çalışma kültürü oluşturmayı planlıyor.

Ağrı Valisi Osman Varol da Tekstilkent’e gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında tesiste çalışanlarla bir araya geldi ve firmanın yürüttüğü faaliyetler ve gelecek hedefleriyle ilgili Genel Müdür Ahmet Şekercigiller’den bilgi aldı.

Sivil toplum – üniversite – sanayi iş birliği Ağrı’da ses buluyor

Sanayinin ihtiyaç duyduğu yeni nesil insan kaynağının iş dünyasına kazandırılması amacıyla Yeşim Grup ile İbrahim Çeçen Vakfı iş birliği ile yeni bir projeye adım atıldı. “Gücümüz Gençlerimiz” başlığıyla geliştirilen yeni proje kapsamında Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’nde Vakıf bursuyla eğitim gören 20 öğrenci, özel bir programla desteklenecek. Söz konusu programa dahil olan öğrencilere eş zamanlı olarak Yeşim’in Ağrı tesisinde staj imkanı sağlanarak, gençlerin fabrika ortamında deneyim kazanması ve sanayinin ihtiyaç duyduğu vasıflara uygun olarak yetiştirilmesi hedefleniyor.

11 Ocak 2022’de gerçekleştirilmesi planlanan proje lansmanı ile birlikte bursiyerlere Yeşim Kurumsal İletişim Direktörü Dilek Cesur tarafından ilk eğitim verilecek. Program kapsamında öğrencilere “İş hayatında duygusal zeka” ve “Toplumsal cinsiyet eşitliği” gibi başlıklardan oluşan geniş yelpazeli bir eğitim modülü uygulanacak.

Öte yandan İbrahim Çeçen Vakfı, Ağrı Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Girişimciler İcra Kurulu ve Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi iş birliği ile hayata geçirilen “Ağrı’da Hanımeli Açıyor” projesi ile de kadınların eğitim, girişimcilik, hukuk, sağlık gibi farklı alanlarda danışmanlık alabilmesi hedefleniyor. Kademeli olarak geliştirilecek projenin üçüncü oturumu, “Tekstil sektöründe kadın istihdamı” başlığı altında Yeşim Grup’un desteğiyle Ocak ayında gerçekleştirilecek.