Önce İnsan Projesi Yayılımını Sürdürüyor

Önce İnsan Projesi Yayılımını Sürdürüyor

Yeşim Grup, SosyalBen Akademi ve Şükrü Şankaya Anadolu Lisesi’nin örnek iş birliğiyle 2019 yılında özel bir lansman programı ile hayata geçirilen “Önce İnsan - Gönülden yapılan işleri nesillerdir destekliyoruz” projesi, 2022 ve 2023 yıllarında da yayılımını sürdürdü. Lise sıralarındaki gençlere hayat boyu sürdürülebilir bir sorumluluk bilinci kazandırmayı hedefleyen proje, kurumlar arasındaki öğrenmeyi ve birbirini güçlendirmeyi desteklediği gibi akranlar arası deneyim paylaşımına da imkan tanıyor.

Türkiye’deki gönüllülük oranını arttırabilmek, daha yaşanılabilir bir dünya yaratmak ve farkındalık sağlamak adına çıkılan yolculukta 4 dönem geride kaldı. Proje 2021’de Lacoste Vakfı’ndan aldığı uluslararası destekle hız kazanarak, Bursa Anadolu Lisesi ve Bursa Erkek Lisesi’nin dahil olmasıyla daha da güçlenme şansı buldu. Gelinen nokta itibarı ile 3 liseden 180 öğrencinin yer aldığı projeyle, Yeşim’in kurucusu Şükrü Şankaya’nın hayırseverlik anlayışının sosyal sorumluluk ve gönüllülük bilinciyle birleştirilerek, lise sıralarındaki gençlere hayat boyu sürdürülebilir bir sorumluluk kazandırılması hedefleniyor.

Projenin 2022-2023’ü kapsayan yeni dönemi, 4 Ekim 2022 Salı günü Bursa Anadolu Lisesi, Bursa Erkek Lisesi ve Şükrü Şankaya Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirilen oryantasyon programıyla start aldı.

Şubat ayında yaşanan deprem felaketleri sonrası programına “Afet Gönüllülüğü” başlığını da ekleyen proje kapsamında 28 Şubat’ta özel bir etkinlik gerçekleştirildi ve liseli öğrencilere deprem öncesinde, anında ve sonrasında yapılabilecek gönüllü faaliyetler ve sivil toplum kuruluşlarının çalışmaları hakkında bilgi verildi.

Projede yer alan gönüllü öğrenciler nisan ayında da Yeditepe Üniversitesi Eğitim Araştırmaları Kulübü Başkan Yardımcısı Onur Can Mığırdağı ile üniversitelerdeki gönüllülük çalışmaları hakkında söyleşi gerçekleştirdi. Nisan ayında gerçekleştirilen etkinliklerden biri de “Gönüllü Turizmi” çalışması oldu. Çalışma kapsamında Ankara-Beypazarı’nda gerçekleştirilen “Gönüllü Turizmi” programına katılan 15 gönüllü lise öğrencisi çeşitli atölye çalışmaları gerçekleştirerek gönüllü turizmini deneyimleme ve farkındalıklarını artırma şansı buldu.

Mayıs ayında gerçekleştirilen bir diğer çalışmada gençlik haklarına dikkat çekildi. Bursa Erkek Lisesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen ”Gençlik Hakları” etkinliğine, projeye dahil olan gönüllü lise öğrencileri katıldı. Mayıs ayında düzenlenen ve verimli geçen bir başka etkinlikte de “Gönüllülük nedir ve ne değildir, faydaları, kazanımları nelerdir?” gibi konu başlıkları üzerinde duruldu.

Proje kapsamında mayıs ayında gerçekleştirilen son çalışma ise “7’den 70’e: Genç Gönüllüler Yaşlılar ile Buluşuyor” etkinliği oldu. Etkinlikte Bursa Büyükşehir Belediyesi Huzurevi sakinleri; Şükrü Şankaya Anadolu Lisesi, Bursa Anadolu Lisesi ve Bursa Erkek Lisesinden gönüllü 50 öğrenciyle bir araya geldi. Liseli gençler, huzurevi sakinlerine dijital okuryazarlık, internetin doğru kullanımı ve internet güvenliği konularında bilgi verdi.

Proje kapsamındaki dönemin son etkinliği de saha çalışması olarak 12 Haziran’da planlandı. Projeye dahil olan gönüllü liseliler, Şükrü Şankaya İlkokulu öğrencileriyle bir araya gelerek, belirlenen sınıflarla sabah sporu, çocuk hakları, gönüllülük ve bir kahraman olma hayali üzerine 2,5 saatlik atölye çalışması gerçekleştirdi. Projenin 2022-2023 dönemi, 14 Haziran’da Şükrü Şankaya Anadolu Lisesi’nde organize edilen sertifika töreniyle sona erdi.